Gdzie w Krakowie nakarmić swoją duszę i zwolnić tempo? Subiektywny ranking

1 rok temu

Żyjemy w szalonym tempie, często znajdujemy się w miejscach pełnych bodźców, stoimy w korkach, przywykliśmy do świecących ekranów. Zwłaszcza w tak dużym mieście jak Kraków, łatwo zapomnieć o wewnętrznej równowadze. Na szczęście, także Kraków, może się pochwalić wyjątkowymi miejscami, gdzie można o siebie zadbać poprzez pracę z ciałem i oddechem, spotkanie z poezją i podróżami, taniec i śpiew, czy rozmowę w kręgu.

Choć wciąż uważam, iż nic tak nie poprawia samopoczucia jak spacer po Wolskim, Zakrzówku, czy innej zieleni, jednocześnie przyznaję: dzięki tym punktom na mapie Krakowa przypominam sobie o bezcennym odpoczynku, wewnętrznym spokoju i mocy, wszechobecnej magii (w Krakowie jej pod dostatkiem) oraz czystej euforii bycia zainspirowanym człowiekiem. Tymi inspiracjami dzielę się na swojej stronie Mantra Ziemia (do której czule zapraszam) oraz w poniższym, subiektywnym rankingu (kolejność przypadkowa):

Biała Droga

Pierwszy raz położyłam się na tej dębnickiej podłodze, ukołysana multi-instrumentalnymi dźwiękami z amazońskiej dżungli i polskiego lasu. Biała Droga, przestrzeń przy ulicy o tej samej nazwie, to “pusty pokój ~35 m2, duże okna, dwa piece i dacho-taras. Cisza, spokój i zieleń, czasem słychać śpiew ptaków”. Pokój nie taki pusty, bo regularnie realizowane są tam interesujące działania twórcze – warsztaty z pracy z ciałem i głosem, joga, podróże dźwiękowe, koncerty mis tybetańskich, kręgi kobiet, czy kursy redukcji stresu. Tematem przewodnim wszystkich zajęć jest cisza (z szacunku do sąsiadów) oraz powrót do siebie (co z ciszą łączy się nierozerwalnie).

Biała ściana w Białej Drodze, przy ulicy o tej samej nazwie

Kontakt

Przestrzeń ruchu tańca i muzyki, która ma moc przenoszenia do innej rzeczywistości. Zobaczysz tu romantyczny widok na Teatr Słowackiego, usłyszysz dźwięki muzyki w kilkunastu językach świata, a także – jeżeli tylko chcesz – będziesz się czołgał po podłodze jak małe dziecko. Kontakt to miejsce z historią i opowieść o spełnianiu marzeń, o czym opowiedział jego założyciel Edward Rey w wywiadzie dla Krowoderskiej. Na miłośników luźnej formy czekają m.in. czwartkowe i niedzielne jamy muzyczno-taneczne, a dla szukających zajęć, czeka szeroka gama z cenionymi prowadzącymi: od akrobatycznej jogi, przez śpiew, do różnych form tańca, czy elementów masażu.

Dom od Zawsze

Świeżo po przybyciu do tego salwatorskiego domu, jeden z jego gospodarzy był zdziwiony, iż goście intuicyjnie wiedzą, jak się w nim odnaleźć. Gdy wyraził owe zdziwienie, któryś z gości odparł: “czuję się, jakbyśmy tu byli od zawsze”. Tak powstała nazwa tego niekomercyjnego, rodzinnego miejsca, użyczającego część swojej drewnianej otuliny pod ceremonie, kręgi, warsztaty oddechowe, czy medytacje. Bliskość pięknych drzew z Alei Waszyngtona, Sikornika, czy własnego ogrodu nadaje temu miejscu dodatkowej głębi. Tutaj spotkacie najczęściej moje działania.

Relaksacja w Domu od Zawsze przy ul. Wodociągowej

Freedom

Przestrzeń biurowo-domowo-eventowa przy Małym Rynku, prowadzona przez stowarzyszenie społeczno-ekologiczne. Pierwszy raz trafiłam do niej z okazji prezentacji filmu o kulturze Majów, a rok później zorganizowałam swój pierwszy krąg pieśni, dedykowany obchodom Ziemi i Młodzieżowemu Strajkowi Klimatycznemu. Założyciele od kilku lat starają się stworzyć w centrum miasta domową, przyjazną i harmonijną przystań. realizowane są tu prelekcje, warsztaty, koncerty i sety dj-skie. Freedom jest skierowan na samowystarczalność, a więc spotkania często toczą się wokół takich tematów jak ekologiczne wioski, budownictwo naturalne, czy konopie w przemyśle i medycynie. Zaczynali od kultury alternatywnej dla młodzieży fotografia cyfrowa, analogowa. ochrona przyrody i praw zwierząt.

Freedom w wersji weekendowej

Scena Supernova

Alternatywna przestrzeń sceniczna Krakowa, która jest dla mnie czymś znacznie więcej niż teatrem offowym. Supernova wspiera inicjatywy z różnych dziedzin sztuki oraz różne grupy społeczne. Dzięki temu możesz się tu udać zarówno na mądry spektakl, jak i na ceremonię, warsztaty z tańca, koncert, czy wystawę fotografii. Scena przy ulicy Zyblikiewicza stała się także pomostem między zawodowymi artystami, młodzieżą z krakowskich uczelni artystycznych oraz utalentowanymi amatorami, którzy pracują nad wspólnymi projektami, wymieniając się doświadczeniami.

Supernova to nie tylko teatr

Bhajan Cafe

Sami o sobie piszą, iż to miejsce, w którym karmione jest nie tylko ciało, ale i duch. Oprócz zdrowej kuchni wegetariańskiej, pachnącej Indiami, można udać się schodami w dół do sali medytacyjnej, gdzie realizowane są warsztaty. Kiedy akurat nie ma organizowanego w niej spotkania, można na własną rękę zanurzyć się w pełnej ciszy – cenne, bo przecież restauracja znajduje się w centrum, przy ulicy Stradomskiej. To było jedno z pierwszych miejsc, gdzie realnie odczułam działanie mantr i choć wybrałam nieco inny dalszy kierunek w życiu, wracam do tej salki z czułym sentymentem.

Efemeria

“Krakowska Kraina Czarów”, która mieści się przy ul. Karmelickiej. Kawiarnia z licznymi spotkaniami autorskimi, prelekcjami i warsztatami, powstała z myślą o tych, którzy “cenią sobie ulotność chwil” oraz dla takich, co “sami wynajdują znaczenia i sens tego, co ich sprowadziło właśnie tutaj”. Słowo Efemeria pochodzi od połączenia dwóch innych słów – efemeryczność oraz euforia. Twierdzą, iż kawiarnia tak naprawdę stanowi portal, który zabierze cię tam, gdzie chcesz dotrzeć, z tymi, którzy inspirują.

Żywa Pracownia

Przestrzeń spotkań w Podgórzu, która od ponad dziesięciu lat działa na styku rzemiosła, sztuki i ekologii. Znajdziesz tu warsztaty rękodzielnicze i ważne projekty z zakresu edukacji kulturalnej i włączania społecznego. Od 2021 roku, jako przedsiębiorstwo społeczne, Żywa daje pracę osobom z doświadczeniem bezdomności i niepełnosprawnościami; to tutaj powstaje słynna zupa podawana na Plantach. Ich specjalnością są warsztaty rzemieślnicze oraz twórcze działania z zakresu edukacji regionalnej, kulturowej, przyrodniczej i ekologicznej, do których zapraszana jest lokalna społeczność i marginalizowane grupy. Tutaj także działa warsztat Wrona i Kompany, o którym pisaliśmy w naszym cyklu.

Żywa Pracownia działa przy ul. Celnej w Podgórzu

Bonobo

Mało co tak karmi duszę, jak podróż, a iż nie zawsze się da w nią wyruszyć, można udać się za to do Bonobo – księgarni i kawiarni podróżniczej przy Małym Rynku. To przestrzeń szczelnie wypełniona subiektywnym zestawem przewodników, albumów, reportaży i wszelkiego rodzaju literaturą podróżniczą, którą można czytać przy kubku herbaty, czy kieliszku wina. Regularnie realizowane są tutaj inspirujące spotkania z podróżnikami, prelekcje o wyprawach, czy oryginalne koncerty. Tuż obok znajduje się księgarnia CUD, w której można znaleźć wiele pozycji dotyczących samorozwoju, a także innych produktów go wspierających, np. instrumenty relaksacyjne.

Zdjęcia ze stron facebookowych

***

KdM_biznes_02
Idź do oryginalnego materiału