W Instytucie Kultury i Badań Polskich w Orchard Lake powstała wyjątkowa wystawa poświęcona sztuce sakralnej. Jest to pierwsza taka inicjatywa tej placówki. Ekspozycja nosi tytuł „Święte obrazy, święte przestrzenie: sztuka i wiara w Polsce i we Włoszech”. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 19 października i zostało uświetnione występem pianisty Kamila Pacholca.
Wydarzenie to ma szczególny wymiar, gdyż rozpoczyna serię programów towarzyszących ponownemu otwarciu Galerii po dekadzie remontów i przygotowań, które zakończą się wiosną 2025 roku oficjalnym przecięciem wstęgi.
Wystawa „Święte obrazy, święte przestrzenie” ma na celu ukazanie artystycznych i kulturowych związków, jakie na przestrzeni wieków łączyły Polskę i Włochy, głównie poprzez wspólną tradycję katolickiej wiary. Na ekspozycji można zobaczyć dzieła z okresu od XVI wieku aż po lata 70. XX wieku, w tym prace takich artystów jak Luca da Reggio, Giovanni Battista Lombardi, Saturnin Świerzyński, Jacek Malczewski, Kazimierz Sichulski, Nikifor oraz Zofia Stryjeńska. Kuratorem specjalnej wystawy został dr John Radzilowski, a koordynuje ją Elijah Majeski, menedżer Galerii.
Zwiedzający wystawę mogą zobaczyć, jak włoskie inspiracje barokowe wpływały na polską sztukę sakralną na przestrzeni wieków. Włoskie dzieła odznaczały się charakterystycznym kontrastem światła i cienia, który od wieków odgrywał kluczową rolę w tworzeniu obrazów o tematyce religijnej. W Polsce te wpływy zostały wzbogacone o intensywne kolory oraz tendencję do przedstawiania rodzimego krajobrazu. W miarę jak sztuka ewoluowała w kierunku modernizmu, kompozycje stawały się coraz bardziej symboliczne i uproszczone, tracąc realistyczną formę na rzecz głębszej treści.
Na wystawie prezentowane są też rzeźby z marmuru oraz rysunki. Ciekawym akcentem są także domowe ołtarzyki, przypominające te, jakie można znaleźć w domach polskich imigrantów w Detroit. W ten sposób ekspozycja nie tylko ukazuje rozwój sztuki sakralnej w obu krajach, ale także podkreśla znaczenie religijnych obrazów w codziennym życiu wiernych.
Sakralna sztuka katolicka, niezależnie od stylu, zawsze była nośnikiem duchowego przesłania. Święte obrazy nie są co prawda postrzegane jako przedmiot kultu, ale stanowią most między sferą duchową a materialną, niezależnie od tego, czy oglądane są w monumentalnych katedrach czy na skromnych domowych ołtarzykach.
Wystawa „Święte obrazy, święte przestrzenie: sztuka i wiara w Polsce i Włoszech” jest otwarta dla publiczności do 7 stycznia 2025 roku. Galeria przyjmuje zwiedzających po wcześniejszym umówieniu wizyty oraz podczas specjalnych polskich niedziel w Orchard Lake. Wizytę można umówić, wysyłając email do koordynatora wystawy: [email protected].
opr. AD