Fundacja Instrat dołącza do listu otwartego ws. podatku cyfrowego

1 miesiąc temu

W ostatnich miesiącach podatek cyfrowy powrócił jako jeden z kluczowych tematów debaty publicznej. Fundacja Instrat dołączyła do sygnatariuszy listu otwartego, skierowanego do Ministra Finansów oraz Ministra Cyfryzacji. Organizacje apelują o budowę technologicznej suwerenności Unii Europejskiej i Polski wobec aktualnych wyzwań geopolitycznych.

Dlaczego powinniśmy wprowadzić podatek cyfrowy?

Fundacja Instrat wraz z innymi sygnatariuszami listu zwróciła się do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego oraz Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, by wyrazić swoje poparcie dla wprowadzania podatku cyfrowego w Polsce. List został podpisany również przez: Fundację Panoptykon, Fundację Centrum Cyfrowe, Fundację Digital Poland, Fundację Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, Fundację Moje Państwo, Fundację Pracownia Współtwórcza, Fundację SpeakLeash, Fundację Open Future, Izbę Wydawców Prasy, Polską Sieć Ekonomii, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL i Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Eksperci różnych organizacji zajmujących się kwestiami dotyczącymi technologii i społeczeństwa zwrócili uwagę na krytyczne znaczenie platform internetowych w debacie publicznej, a także ich wagi dla ruchów społecznych czy działalności gospodarczej. Warto pamiętać, iż modele biznesowe firm należących do grona „big tech” mogą powodować określone szkody w społeczeństwie, negatywnie wpływać na jakość debaty publicznej czy dziennikarstwa i procesy demokratyczne oraz prywatność i dobrostan użytkowników. Z przeprowadzonego w Polsce monitoringu wynika, iż platformy społecznościowe, komunikatory i gry cyfrowe stały się też głównym miejscem krzywdzenia dzieci i młodzieży.

Powyższy wpływ sektora technologicznego obciąża budżet państwa. W obliczu przemian geopolitycznych Polska nie może pozwolić na dalsze zyski platform technologicznych kosztem własnych obywateli. Platformy internetowe powinny pokrywać koszty społeczne i gospodarcze, które powodują. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie odpowiednie opodatkowanie cyfrowych gigantów. Jednocześnie wprowadzenie podatku cyfrowego będzie ważnym dowodem niezależności od „big techów” i pozwoli na budowanie suwerenności cyfrowej.

Gdzie już obowiązuje podatek cyfrowy?

Na wprowadzenie podatku cyfrowego zdecydowały się już inne kraje – takie jak Francja czy Włochy, a jego efektem są korzyści finansowe i społeczne. Wprowadzenie podatku nie spowodowało wzrostu cen usług cyfrowych, czyli podatek faktycznie płacą korporacje, a nie konsumenci. Przykładem wdrożenia podobnego podatku w Polsce jest opłata audiowizualna – obowiązująca od 2020 roku. Opłata pobierana jest od platform audiowizualnych i dostawców VoD, a z jej tytułu do budżetu państwa wpłynęło już 150 mln złotych. Jej wprowadzenie nie spowodowało wzrostu cen usług.

W czym mogą pomóc środki z podatku?

Sygnatariusze listu przygotowali też listę propozycji z celami, które mogłyby zasilić środki zebrane w ramach podatku cyfrowego. Wśród nich znajdują się:

  • działania badawczo-rozwojowe w dziedzinach o strategicznym znaczeniu dla naszego bezpieczeństwa;
  • budowanie otwartej i niezależnej infrastruktury, zarządzanej przez podmioty publiczne lub spółdzielcze, w tym wyspecjalizowanych platform cyfrowych wspierających naukę, edukację i ochronę zdrowia;
  • budowanie odporności społeczeństwa w sferze informacyjnej, w tym wsparcie jakościowego dziennikarstwa, przeciwdziałanie dezinformacji i fact-checking w mediach publicznych i prywatnych;
  • rozwijanie godnych zaufania usług technologicznych, w tym sztucznej inteligencji, działających w zgodzie z europejskimi standardami;
  • otwieranie danych publicznych, które sprzyja usprawnieniu administracji publicznej, a jednocześnie umożliwia jej demokratyczną kontrolę;
  • badanie szkód związanych z rosnącą ekspozycją społeczeństwa na zagrożenia technologiczne i przeciwdziałanie im;
  • inwestycję w edukację technologiczną dzieci i dorosłych, w tym praktyczną naukę higieny cyfrowej, oraz kampanie tłumaczące społeczeństwu korzyści płynące z polskich i europejskich regulacji rynku cyfrowego.

Raport Fundacji Instrat

Fundacja Instrat, już w 2020 r., zaproponowała autorską ekspertyzę dotyczącą podatku cyfrowego. Mimo iż nasze obliczenia niewątpliwie wymagają aktualizacji odpowiadającej realiom dzisiejszej gospodarki cyfrowej, zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi założeniami publikacji, które pomogą czytelnikowi zrozumieć problematykę opodatkowania cyfrowych gigantów.

List_otwarty_cyfrowa suwerennosc_PL_19-03-2025Pobierz
Idź do oryginalnego materiału