W Zawierciu powstał nowoczesny zakład produkcji paliwa alternatywnego – RDF, który wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Ta inwestycja o wartości 35 milionów złotych, wspiera również dekarbonizację regionu i lokalną gospodarkę.
Zakład produkcji paliwa alternatywnego w Zawierciu to przełomowy projekt, w całości dedykowany ciepłownictwu, który wpisuje się w nasze zobowiązania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla i wdrażania innowacyjnych technologii w trosce o środowisko. Nowa instalacja umożliwi przetwarzanie choćby 100 tysięcy ton odpadów rocznie, przekształcając je w wysokiej jakości paliwo RDF, które w całości zasili elektrociepłownię Fortum w Zabrzu. To pierwszy taki zakład w Polsce, gdzie wyprodukowane paliwo alternatywne RDF zostanie wykorzystane wyłącznie do produkcji ciepła i energii elektrycznej.
– Inwestycja w Zawierciu to dowód na to, iż innowacyjność i ekologia mogą iść w parze. Dzięki wykorzystaniu frakcji odpadów, które nie nadają się do recyklingu, minimalizujemy ich składowanie – podkreślił Piotr Górnik, Prezes Fortum Power and Heat Polska.
Linia produkcyjna w Zawierciu działa w pełni automatycznie i jest wyposażona w najnowocześniejsze technologie, takie jak kompleksowy system odpylania, filtry węglowe, separatory czy zaawansowane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Dzięki temu zakład spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska i bezpieczeństwa.
Co wyróżnia tę inwestycję?
- Realne zmiany – przekształcamy frakcję nienadającą się do recyklingu w paliwo napędzające czystszą przyszłość. Energia wyprodukowana z RDF-u z Zawiercia pozwala ogrzać ponad 30 tysięcy mieszkań w Zabrzu i Bytomiu.
- Rozwój regionu – zakład stworzył kilkanaście nowych miejsc pracy i współpracuje z lokalnymi podmiotami w zakresie gospodarki odpadami. Korzystamy również z lokalnych firm transportowych, które generują kolejne miejsca pracy.
- Innowacyjne rozwiązania – proces produkcji odbywa się w całości w hali z ujmowaniem i oczyszczaniem powietrza, co eliminuje emisję zapachów, pyłów i hałasu.
- Parametry paliwa – własny zakład produkcji paliwa alternatywnego pozwoli kontrolować parametry i jakość paliwa, które zasila potem elektrociepłownię.
Otwarcie zakładu to nie tylko kolejny krok Fortum w stronę zrównoważonego rozwoju, ale także impuls dla Zawiercia i regionu do dalszego rozwoju w duchu ekologii i nowoczesnych technologii.
Dzięki zakładowi w Zawierciu mieszkańcy województwa śląskiego mogą liczyć na bardziej zrównoważony model zarządzania odpadami. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych, aby dowiedzieć się więcej o tej i innych inwestycjach Fortum.
Press kit: https://mediabank.fortum.com/l/bRBjSbNKcBXW
Źródło: Fortum Power and Heat Polska