Filip Springer gościem Bibliotecznego Klubu Fotografii w MBP

id-24.pl 6 dni temu

KAMIENNA GÓRA. Czy fotografia może być czymś więcej niż tylko zapisem rzeczywistości? Czy może stać się narzędziem poznawczym, podobnie jak słowo pisane? Na te pytania odpowie Filip Springer, reporter, fotograf i autor książek, który łączy te dwa media, by opowiadać o świecie. Już niedługo mieszkańcy Kamiennej Góry będą mieli okazję spotkać tego niezwykłego twórcę w ramach projektu „i[NK]luzja obrazu – Biblioteczny Klub Fotografii”.

Filip Springer to jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy i fotografów, autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury oraz Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego, jest nominowany do wielu prestiżowych nagród literackich. Jego twórczość, tłumaczona na liczne języki, wzbudza zainteresowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Spotkanie poprowadzi Marcelina Halaś, a rozmowa skupi się na podróży Springera śladami „ojca polskiej fotografii” Jana Bułhaka. Podczas tej wyprawy Springer odczarował idylliczne, „arkadyjskie” obrazy Bułhaka, nadając im nowy, współczesny kontekst, związany z ideą fotografii antropocenu. Według Springera, nie istnieje już niewinna fotografia pejzażu – każda jest świadectwem wpływu człowieka na świat. To przesłanie mocno wybrzmiewa w jego książkach, szczególnie w „Mein Gott, jak pięknie” oraz w nowo wydanej „Szarej godzinie”.

„Fotografia i pisanie to dla mnie dwa uzupełniające się narzędzia poznawcze” – mówi Springer. „Używam obu, aby lepiej zrozumieć otaczający mnie świat.”

W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli możliwość nie tylko wysłuchania inspirującej rozmowy, ale także zadawania pytań autorowi oraz zakupu jego książek, dzięki uprzejmości Księgarni Atena z Kamiennej Góry. Organizatorzy liczą na owocne, długie rozmowy, które – jak zapowiadają – są zawsze wyjątkowym elementem spotkań z czytelnikami.

Projekt „i[NK]luzja obrazu” został zrealizowany dzięki wsparciu Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii oraz dofinansowaniu z programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura-Interwencje. Edycja 2024”, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
mb

Idź do oryginalnego materiału