Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej z dofinansowaniem. Rusza budowa nowego centrum miasta

5 dni temu

Dąbrowa Górnicza dzięki przyznaniu niemal 21 milionów złotych z funduszy unijnych oraz blisko 3 milionów złotych z budżetu państwa może dokończyć budowę nowego centrum miasta. Tę rolę spełniać ma Fabryka Pełna Życia, czyli budynki i hale pozostałe po fabryce „Defum”. Całkowity koszt II etapu inwestycji wynosi 53 miliony złotych.

Nowoczesność w zabytkowych murach

źródło: Fabryka Pełna Życia

Pozyskane środki pozwolą na rewitalizację trzech historycznych hal poprzemysłowych oraz ukończenie wszystkich przestrzeni publicznych nowego centrum miasta. Jednym z najbardziej interesujących elementów projektu będzie hala „Ząbkowice”, która pełnić będzie funkcję gastronomiczno-targowo-usługową. Dawna hala montażu i obróbki mechanicznej fabryki obrabiarek, powstała na początku XX wieku, zyska nowe życie, nawiązując swoją aranżacją do Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. W jej wnętrzu znajdzie się również ekspozycja prezentująca historię i osiągnięcia tej huty.

Od strony zachodniej hala „Ząbkowice” zostanie połączona z pasażem usługowo-handlowym, w którym znajdzie się muzeum poświęcone przemysłowej historii Zagłębia Dąbrowskiego oraz Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek „Defum”. Zachodnią pierzeję nowego rynku zamknie zrewitalizowany budynek dawnej kotłowni, który zostanie zaadaptowany na obiekt usługowo-handlowy.

Trwa pierwszy etap rewitalizacji

źródło: Fabryka Pełna Życia

Prace nad pierwszym etapem rewitalizacji już trwają, a pierwsze obiekty na terenie dawnych zakładów „Defum” zostaną oddane do użytku w 2027 roku. Kluczowym punktem tej fazy inwestycji jest powstanie tzw. Zielonego Rynku, wokół którego zlokalizowane będą nowe przestrzenie publiczne. W ramach projektu przewidziano m.in. budowę systemów gromadzenia i powtórnego wykorzystania deszczówki, stworzenie zielonego pasażu, ogrodu deszczowego, a także wyznaczenie przestrzeni na organizację wydarzeń kulturalnych i społecznych. Ważnym elementem jest także rewitalizacja hali „Tworzeń”, która zostanie przekształcona w nowoczesne centrum konferencyjno-targowe, dostosowane do różnorodnych wydarzeń biznesowych i kulturalnych.

Ekologiczne rozwiązania i przestrzeń dla mieszkańców

W całym projekcie duży nacisk położono na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. W przestrzeni miejskiej znajdą się zielone dachy i ściany, ogrody wertykalne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz system retencji wody. Dodatkowo przewidziano instalację elementów małej architektury, takich jak ławki, siedziska, stojaki rowerowe, a także tablice informacyjne o dzielnicach miasta.

Modelowa rewitalizacja z udziałem mieszkańców

źródło: Fabryka Pełna Życia

Projekt rewitalizacji Fabryki Pełnej Życia jest efektem szeroko zakrojonych konsultacji społecznych prowadzonych w latach 2016-2019. To unikalny w skali kraju proces, który pozwolił mieszkańcom współdecydować o nowym kształcie centrum miasta. Dzięki temu Dąbrowa Górnicza zyska nowoczesną przestrzeń publiczną i komercyjną, w której zatrudnienie znajdzie około 3000 osób.

Idź do oryginalnego materiału