„Europejskie Fundusze w Praktyce: Polska Wschodnia i Europa” – spotkanie samorządowców w Brukseli

1 tydzień temu
– Chcemy uwypuklić trudną sytuację regionów przygranicznych. Unia Europejska powinna wypracować narzędzia pomocowe dla tych terenów, które ucierpiały na skutek bliskości z Rosją i Białorusią. Potrzebujemy wsparcia finansowego i zachęt, by sprostać wyzwaniom, jakie niesie za sobą sąsiedztwo z państwami agresorami – podkreślał marszałek Łukasz Prokorym podczas poniedziałkowego, 7.04 spotkania w Brukseli. W debacie uczestniczył również członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk.

Swoje doświadczenia we wdrażaniu polityki spójności i oczekiwania wobec przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej prezentowali przedstawiciele pięciu województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz reprezentanci regionów Bratysławy, Saksonii-Unhalt i Umbrii.

Debatę „Europejskie Fundusze w Praktyce: Polska Wschodnia i Europa” zorganizował Dom Polski Wschodniej.

Bezpieczeństwo regionów Polski Wschodniej

Podobnie jak pozostali włodarze przygranicznych regionów Łukasz Prokorym zwracał uwagę, iż należy zabiegać o szczególne traktowanie województw na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Podkreślał, iż trudna sytuacja na granicy z Białorusią, zamknięte granice, zagrożenie atakami hybrydowymi i problemy komunikacyjne wpłynęły na lokalnych przedsiębiorców, szczególnie z branży turystycznej. Ucierpiały też samorządy, które straciły swoich partnerów współpracy transgranicznej.

Obecny na spotkaniu Maciej Grodzki z Wydziału Polityki Regionalnej i Spójności w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE zauważył, iż hasło „Bezpieczeństwo, Europo!” to właśnie bezpieczeństwo rozumiane jako bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne, bezpieczeństwo cyfrowe, gospodarcze, żywnościowe, energetyczne i zdrowotne. A jednym z głównych celów jest wsparcie terenów granicznych Unii Europejskiej, które są najbardziej narażone na skutki wojny w Ukrainie i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Dobrze wykorzystane pieniądze

Samorządowcy zwracali też uwagę na ogromne pozytywne zmiany, jakie zaszły w regionach wschodnich dzięki funduszom europejskim, a to w dużej mierze stało się dzięki programom regionalnym.

Efektywne gospodarowanie funduszami unijnymi z programów regionalnych to w opinii wszystkich uczestników konferencji efekt samodzielności samorządów w zarządzaniu tymi pieniędzmi. Dlatego samorządom zależy na kontynuacji wsparcia właśnie w takiej formie. To, jak podkreślano, gwarantuje „szyte na miarę rozwiązania, dopasowane do nietypowych sytuacji”.

Podczas poniedziałkowego forum przedstawiano też niektóre projekty zrealizowane z funduszy unijnych. Osiągnięcia Województwa Podlaskiego prezentowała Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami. Mówiła m.in. o Ekosystemie Innowacji Dolina Rolnicza 4.0, Promocji gospodarczej MŚP – Podlaskim Centrum Eksportera i Regionalnym projekcie w zakresie budowy potencjału PPO.

Aneta Kursa
red.: Julia Szypulska
Fot.: UMWP

Idź do oryginalnego materiału