I to nie wszystko! Prąd z odpadów napędzi też szczecińskie tramwaje, elektryczne autobusy i trafi do Technoparku Pomerania.
Łączna moc umowna obiektów zasilanych przez EcoGenerator to 14.8 MW.
Po raz pierwszy energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów została wykorzystana do zasilenia miejskich jednostek Szczecina w 2023 r. Było to możliwe dzięki otrzymanej rok wcześniej koncesji na obrót energią elektryczną. Energia ta trafiła wówczas do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2024 r. wyprodukowana przez ZUO energia zasila dodatkowo stacje ładowania autobusów elektrycznych oraz częściowo Tramwaje Szczecińskie. Podobnie będzie w przyszłym 2025 r.
Najwięcej energii, bo około 13 800 MWh trafi do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Przez cały 2025 r., dzięki energii elektrycznej wyprodukowanej z odpadów w EcoGeneratorze, oświetlane będą setki ulic, w tym np. Trasa Zamkowa, mosty, przejścia dla pieszych, wiadukty działać będą sygnalizacje świetlne, systemy informacji pasażerskiej, zasilane będą wiaty przystankowe, tablice informacyjne – monitory (np. na ul. Struga, pl. Zwycięstwa), kamery miejskie, wagi do ważenia pojazdów (np. ul. Gdańska, ul. Cukrowa), fotoradar przy Szosie Stargardzkiej, szafy biletomatów, poczekalnie, dyspozytornie a choćby toalety miejskie. W sumie ponad 890 obiektów.
Kolejnym podmiotem, z którym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie podpisał umowę na sprzedaż energii elektrycznej jest spółka Tramwaje Szczecińskie. Planowane zużycie do końca lipca 2025 r. zostało określone tutaj na poziomie około 5 700 MWh. W tym przypadku energia wyprodukowana dzięki spalaniu odpadów będzie zasilać sześć stacji prostownikowych: „Piotra Skargi”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Piesza”, „Gontyny”, „Kaliny”. Będą to zatem wszystkie linie tramwajowe wyjeżdzające z zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów oraz zjeżdżające do zajezdni z tego kierunku, a także wszystkie linie wyjeżdzające i zjeżdżające do zajezdni Golęcin.
Planowane roczne zużycie energii elektrycznej, przez obiekty Technoparku Pomerania przy ul. Niemierzyńskiej i Cyfrowej określono na poziomie 2 700 MWh. Energię w tej ilości i w tym przypadku zapewni EcoGenerator.
Ostatnim miejskim podmiotem, który skorzysta z usług ZUO, jeżeli chodzi o produkcję energii, będzie Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” i należące do tej jednostki trzy stacje ładowania autobusów elektrycznych – przy ul. Kołłątaja, Owocowej i Kolumba. Na prąd z odpadów jeździć będą zatem autobusy linii 51 (a także obsługiwane przez te same autobusy linie 78 i 92 ) a także autobusy linii 87. Po zakończeniu remontu ul. Kolumba przy dworcu PKP ma działać ładowarka dla autobusów linii 75 kursujących w dni wolne od pracy (soboty, niedziele i święta). Planowane roczne zużycie energii przez SPAK ma wynieść 1 200 MWh.
Energia dla miasta
Kolejny rok, w którym Szczecin korzysta z energii wyprodukowanej z odpadów to konsekwentne realizowanie założeń programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.
EcoGenerator – generujemy dobrą energię!
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 r. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.
Całkowita produkcja energii elektrycznej przez ZUO w 2023 r. wyniosła ponad 92 tys. 800 MWh brutto, co dało około 68 tys. 600 MWh netto. Było to możliwe dzięki dostarczeniu ponad 175 tys. ton odpadów, które dotarły do instalacji w prawie 14 tys. dostaw. W 2023 r. zakład wyprodukował też około 700 tys. GJ netto ciepła, które trafiło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kranów i kaloryferów mieszkańców Szczecina.
Źródło: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o.