Dzięki DOGE Elon Musk ponownie promuje cudzy pomysł – w rządzie

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Elon Musk i Vivek Ramaswamy przedstawili swoje plany dla Departamentu Efektywności Rządu (DOGE), w tej chwili nieistniejącej jednostki, która ich zdaniem „zmniejszy rząd federalny do rozmiarów”. Chociaż DOGE nie jest prawdziwym departamentem – a w rzeczywistości może być po prostu sposobem prezydenta-elekta Donalda Trumpa na udobruchanie Muska poprzez nadanie mu pozorów prawdziwej pracy – reprezentuje długotrwałą prawicową próbę wypatroszenia służby cywilnej, plan, który nadchodząca administracja w pełni popiera.

DOGE mógłby być mechanizmem prezydentury w cieniu Piżma, nonsensowną pracą mającą na celu zajęcie Muska bez dawania mu prawdziwej władzy, lub ciekawą mieszanką obu. W każdym razie Musk i Ramaswamy zaproponowali wycięcie „tysięcy” przepisów federalnych i określenie „minimalnej liczby pracowników wymaganych w agencji, aby mogła ona wykonywać swoje konstytucyjnie dopuszczalne i ustawowo upoważnione funkcje”.

Nawet jeżeli tej polityki nie realizują „ochotniczy” doradcy DOGE, Trump i wiceprezydent-elekt JD Vance wysuwali w przeszłości podobne pomysły. Pod koniec swojej pierwszej kadencji Trump podpisał zarządzenie wykonawcze pozbawienie niektórych stanowisk federalnych ochrony zatrudnienia, co, jak miał nadzieję Trump i jego sojusznicy, zostanie wykorzystane do usunięcia dysydentów z szeregów tak zwanego „głębokiego państwa”. Zarządzenie, zwane Harmonogramem F, nigdy nie zostało wdrożone, ale prawdopodobnie powróci na stół po objęciu urzędu przez Trumpa w styczniu.

Vance również podniósł możliwość pozbycia się federalnej biurokracji. W wywiadzie udzielonym w 2021 r. prawicowemu podcasterowi Jackowi Murphy’emu Vance powiedział, iż Trump powinien „zwolnić każdego biurokratę średniego szczebla, każdego urzędnika państwowego w państwie administracyjnym i zastąpić ich naszymi ludźmi”. A kiedy sądy cię zatrzymają, stań przed krajem i powiedz: „Naczelny sędzia wydał swoje orzeczenie”. Teraz pozwól mu to egzekwować”.

Tym razem nie jest jasne, czy sądy zrobiłbym powstrzymać Trumpa, który w swojej pierwszej kadencji mianował więcej sędziów sądownictwa federalnego niż którykolwiek z jego poprzedników i odziedziczy niezwykle przyjazny Sąd Najwyższy. Jak zauważyli Musk i Ramaswamy w wyjaśnieniach dotyczących funkcjonowania DOGE, nadchodząca administracja Trumpa ma do dyspozycji coś nowego: niedawną decyzję Sądu Najwyższego z Loper Bright Enterprises przeciwko Raimondoprzełomowy przypadek, iż obalił szacunek Chevronu.

„Prezydent jest winien szacunek w zakresie stanowienia prawa Kongresowi, a nie biurokratom głęboko w agencjach federalnych” – piszą Musk i Ramaswamy. „Dzięki zdecydowanemu mandatowi wyborczemu i konserwatywnej większości 6-3 w Sądzie Najwyższym DOGE ma historyczną szansę na strukturalne redukcje w rządzie federalnym”.

Sugestie te brzmią bardzo podobnie do propozycji likwidacji służby cywilnej po raz pierwszy spławiony przez Curtisa Yarvina„neoreakcjonistyczny” filozof i samozwańczy monarchista powiązany z Peterem Thielem. W 2012 roku Yarvin przedstawił własny pomysł „restartu” rządu, który nazwał „Przejście na emeryturę wszystkich pracowników rządowych” (RAGE).

Yarvin powiedział niedawno w podcaście, iż nigdy nie spotkał Muska – „Nie sądzę, żeby jego ochroniarze na to pozwolili” – i zaprzecza, iż ​​ma jakikolwiek wpływ na innych członków Trumpworld, w tym Vance’a. (Kiedyś nazwał Vance’a „przypadkowym normalnym politykiem, którego prawie w ogóle nie spotkałem”). Jednak pomysły Yarvina zyskały uznanie wśród członków przyszłej administracji Trumpa, w tym Michaela Antona, pracownika prawicowego Claremont Institute, który w biegu zostać zastępcą doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

W przeciwieństwie do nowych członków administracji Trumpa – i nieoficjalnych doradców, takich jak Musk i Ramaswamy – Yarvin dał jasno do zrozumienia, iż ​​jego ostatecznym celem jest całkowite pozbycie się liberalnej demokracji. Yarvin nie boi się identyfikować jako monarchista lub sugerować, iż Stanami Zjednoczonymi powinien rządzić „życzliwy” dyktator. (Ani, jeżeli już o tym mowa, nie jest to Anton.) Ale wizja DOGE Muska nie różni się zbytnio od RAGE. Celem jest masowa deregulacja – osłabienie kontroli i równowagi oraz poważne cięcia w podstawowych usługach rządowych, a wszystko to w imię koncentracji władzy wśród małej grupy plutokratów.

W X Musk i jego sojusznicy podkreślili potrzebę RAGE, zwracając uwagę na pozornie dziwaczne projekty, które otrzymały fundusze rządowe, z których wiele to badania naukowe, których całkowity koszt stanowi ułamek procenta całkowitego budżetu federalnego. Ale w DOGE nie chodzi tylko o cięcie kosztów – chodzi o likwidację tego rodzaju przepisów bezpieczeństwa Tesli, SpaceXi inne firmy Muska są regularnie oskarżane o lekceważenie. Chodzi o oszczędzanie pieniędzy dla siebie, a nie dla siebie, mnie czy kogokolwiek innego.



Source link

Idź do oryginalnego materiału