Dwutygodniowa wymiana z gminą Sierra Gorda zakończona

1 tydzień temu

Pod koniec kwietnia dobiegła końca dwutygodniowa wymiana kulturalno – oświatowa z gminą Sierra Gorda w Chile. Młodzi mieszkańcy gminy Gaworzyce, Ola Kwaśnik, Patrycja Snochowska, Nadia Mietlińska i Michał Koman, pod opieką Natalii Szwagrzyk spędzili wyjątkowe dwa tygodnie w Ameryce Południowej.

Program wyjazdu łączył elementy edukacyjne i kulturalne, a także sprzyjał nawiązywaniu trwałych relacji z chilijskimi rówieśnikami.

– Ten wyjazd był dla mnie największą przygodą życia. Gdybym mogła polecieć tam ponownie, zrobiłabym to bez wahania. Poznałam niesamowitych ludzi, nową kulturę, kuchnię, a także spędziłam ten czas z osobami, na które zawsze mogłam liczyć. To doświadczenie dało mi wiele pięknych wspomnień, które na długo zostaną w mojej pamięci. Życzę każdemu, by mógł przeżyć coś tak fantastycznego – wspomina z entuzjazmem Nadia Mietlińska.

Choć dla uczestników był to ekscytujący czas, dla rodziców wiązał się z naturalnymi obawami – mówi Magdalena Mietlińska, mama Nadii:

– Dla mojej córki była to przygoda życia, a dla mnie – niepokój związany z pierwszym tak długim lotem, nowym klimatem i rodziną goszczącą. Na szczęście wszystko przebiegło bezproblemowo. Byliśmy w stałym kontakcie z opiekunką i rodziną, która otoczyła Nadię troską. Bardzo im dziękuję! Czy puściłabym dziecko drugi raz tak daleko? Tak – i tym razem bez żadnych obaw!

Po długiej podróży uczestnicy rozpoczęli swoją przygodę od uroczystego śniadania z burmistrz Gminy Sierra Gorda, przedstawicielami lokalnych szkół i kopalni Sierra Gorda SCM. Następnie odwiedzili szkołę Complejo Educativo Caracoles, gdzie przywitano ich polskim hymnem, pokazem tańców regionalnych i muzyką folklorystyczną. Był też czas na gry i zabawy integracyjne z uczniami.

Kolejne dni upłynęły na odkrywaniu lokalnych tradycji i kultury. Młodzież zwiedziła kopalnię Sierra Gorda SCM, poznając proces wydobycia surowców i podziwiając widok z punktu obserwacyjnego. Istotnym punktem programu była również lekcja historii miejscowości Sierra Gorda i Baquedano.

– Odwiedziliśmy również szkołę w Baquedano i wzięliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – mówi opiekunka Natalia Szwagrzyk. – Szkoła zorganizowała marsz z tej okazji, a dla dzieci przygotowano zajęcia z astronomii, podczas których własnoręcznie budowały kopuły obserwatoriów. Region ten słynie z doskonałych warunków do obserwacji nieba – suchy klimat i niskie zanieczyszczenie świetlne czynią go jednym z najlepszych miejsc na świecie do astronomii.

Zwieńczeniem tygodnia była wizyta w Muzeum Kolejnictwa w Baquedano, gdzie uczestnicy poznali historię lokalnych linii kolejowych służących niegdyś do transportu surowców.

Druga część wyjazdu poświęcona była zwiedzaniu najbardziej znanych zakątków Chile. Grupa odwiedziła San Pedro de Atacama – miejsce słynące z niezwykłego krajobrazu pustyni Atakama. W programie znalazły się również wzgórza San Cristobal i św. Łucji, wizyta w Ambasadzie Polski, a także zwiedzanie domu rodziny Domeyko, Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej i Plaza de Armas.

Podczas pobytu w stolicy, Santiago, uczestnicy spacerowali przy pałacu prezydenckim La Moneda oraz kampusie uniwersyteckim, podziwiając architekturę i atmosferę miasta. Odwiedzili także artystyczne Valparaíso, znane z kolorowych murali i unikalnego klimatu.

– Chile to niezwykle fascynujący kraj z ciekawą kulturą i serdecznymi ludźmi. Czas spędzony tam uważam za wyjątkowy – pełen wrażeń, wiedzy i zabawy. To była największa przygoda mojego życia – podsumowuje Michał Koman.

Wymiana kulturalno-oświatowa z Chile była nie tylko okazją do nauki i poznania nowej kultury, ale także szansą na budowanie międzynarodowych relacji i wzajemnego zrozumienia. Wójt Gminy Gaworzyce, Jacek Szwagrzyk, dziękuje wszystkim zaangażowanym za ich wkład, życzliwość i otwartość, które towarzyszyły każdemu etapowi tej wyjątkowej podróży.

Idź do oryginalnego materiału