Polski rząd podjął decyzję o budowie pierwszej elektrowni jądrowej, która będzie na wybrzeżu, my chcemy, aby ta druga, która jest brana pod uwagę, była w Bełchatowie – mówił Dariusz Joński, europoseł ziemi łódzkiej, podczas spotkania z dziennikarzami w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Mamy wszelkie opracowania, mamy też infrastrukturę do odbioru tej energii, mówię o Elektrowni Bełchatów, mamy świetnie przygotowanych ludzi, ponad 15 tys. osób, które byłyby gotowe podjąć się pracy, mamy zgodę całej strony społecznej, wszystkich związków zawodowych i chcemy pokazać naszą siłę – mówi Dariusz Joński. – W marcu, na specjalnie zwołanej konferencji, pierwszym takim kongresie dotyczącym budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie będziemy o tym przekonywać. Druga konferencja będzie w Łodzi, bo chcemy też stolicę regionu w lobbowanie na rzecz tej inwestycji zaangażować. Wiemy, iż inne regiony też chcą walczyć o to, żeby u nich była elektrownia jądrowa. To nie jest interes tylko Bełchatowa, to jest interes całego województwa łódzkiego.
Europoseł Dariusz Joński odniósł się do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, sytuacji politycznej w Europie i na świecie. Mówił również o nowej prezydenturze w USA i bezpieczeństwie Europy oraz nowej komisji do spraw bezpieczeństwa. Z punktu widzenia województwa łódzkiego bardzo ważnym tematem jest kolej dużych prędkości i ogromny problem demograficzny – podkreślał Joński. Dziennikarze pytali również o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej z 28 marca 2023 roku, które nie wprowadza całkowitego zakazu produkcji samochodów spalinowych, jednak po 2035 roku produkcja będzie skupiona na autach elektrycznych, wodorowych i tych z silnikami spalinowymi, ale zasilanymi e-paliwem.
Posłuchaj fragmentu konferencji:
Na zaproszenie europosła Dariusza Jońskiego do Brukseli pojechali dziennikarze z województwa łódzkiego, dyrektorzy szkół i seniorzy – byli parlamentarzyści. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Parlament Europejski, gdzie mogli zobaczyć, jak pracują europosłowie oraz dziennikarze – wysłannicy z całego świata. Zwiedzili również Parlamentarium, gdzie przewodniki multimedialne prowadzą do serca Parlamentu Europejskiego, wyjaśniają drogę do współpracy europejskiej, sposób pracy parlamentu i tłumaczą, co robią posłowie, by stawić czoła obecnym wyzwaniom. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie stolicy Belgii z przewodnikiem i smakowanie lokalnych potraw.