Dolny Śląsk przeciw ksenofobicznych zachowaniom

7 godzin temu

We Wrocławiu odbyła się konferencja zorganizowana przez Wojewodę Dolnośląską Anna Żabska, wicewojewodów Piotr Sebastian Kozdrowicki, Artur Jurkowski z udziałem Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, dolnośląskiej kurator oświaty Ewy Skrzywanek (Kuratorium Oświaty we Wrocławiu) oraz samorządowców z całego regionu. Głos zabrali wspólnie – w odpowiedzi na rosnącą falę dezinformacji, agresji i szerzenia uprzedzeń.

– Nie możemy milczeć, gdy w przestrzeni publicznej padają słowa, które dzielą, ranią i budują lęk, a co gorsza – powodują samosądy i agresywne zachowania – podkreśliła wojewoda Anna Żabska.

Wspólne wystąpienie samorządowców to reakcja na nasilające się radykalne działania niektórych środowisk, demonstracje pod hasłem „Stop imigracji”, agresywne „patrole obywatelskie” na granicy z Niemcami, a także brutalne ataki na osoby legalnie przebywające na terenie Polski.

Szanujemy prawo do wyrażania poglądów, ale nie ma zgody na język nienawiści i szerzenie uprzedzeń – zaznaczyła wojewoda.

Radykalne wypowiedzi i agresywne zachowania, coraz częściej przebijające się do opinii publicznej, pochodzą od konkretnej grupy osób i dają przykład skrajnych postaw, które są nieświadomie powielane, również przez dzieci.

Pamiętajmy – wolność słowa to przywilej, ale też ogromna odpowiedzialność

Polaryzacja społeczeństwa to nie droga, którą warto podążać. Niezależnie od przekonań – wszyscy zasługujemy na bezpieczeństwo, szacunek i równość.

Wojewoda przypomniała, iż rząd RP skutecznie działa w zakresie ochrony granic – granica z Białorusią jest szczelna w 98%, a od początku roku deportowano 8,5 tys. osób, które naruszyły prawo pobytowe. Każdy przejaw łamania prawa w kraju jest weryfikowany przez odpowiednie służby i karany.

-/DUW/-

Idź do oryginalnego materiału