Dodatkowe dwa miliardy dla programu “Energia dla wsi”

4 godzin temu
Z programu tego można dostać pożyczkę do 25 mln zł lub dotację do 20 mln zł na danego beneficjenta. Jak przekonuje ministerstwo, zwiększenie środków na inwestycje OZE oprócz wprowadzonych zmian legislacyjnych ułatwiających rozwój biogazowni rolniczych w gospodarstwach rolnych, wzmacnia możliwości inwestycyjne rolników. Jest to też oczekiwana odpowiedź na duże zainteresowanie programem wśród rolników. Wnioski złożone w ramach pierwszego naboru prawie dwukrotnie przekroczyły całkowity budżet „Energii dla wsi” i dotyczyły przede wszystkim udzielenia wsparcia do budowy biogazowni rolniczych.

Kto może skorzystać z programu

Program „Energia dla wsi” jest przeznaczony dla rolników, spółdzielni energetycznych lub jej członków oraz powstających nowych spółdzielni. Rolnik, który skorzysta z programu „Energia dla wsi”, będzie mógł dofinansować: instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW nie większej niż 1 MW; elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW; magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji. Istniejąca spółdzielnia energetyczna lub jej członek, lub powstająca spółdzielnia energetyczna, którzy skorzystają z programu, będą mogli dofinansować: instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 10 MW; magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji.

Procenty pożyczek i dotacji

Instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe są wspierane w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych. Elektrownie wodne i biogazownie są wspierane w formie dotacji do 65% kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych. Magazyny energii są wspierane w formie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych.
Idź do oryginalnego materiału