Dr hab. inż. Jacek Szer: Każdy odpad powinien przejść ponowną ocenę techniczną

2 miesięcy temu

Profesor Szer wskazuje, iż recykling materiałów budowlanych ma długą historię. – Recykling w budownictwie był praktykowany od zawsze. Odzysk wyrobów ceramicznych, drewnianych i wielu innych materiałów miał miejsce dzięki ich wartościom historycznym i konstrukcyjnym, co sprawia, iż są one cennym surowcem w nowych projektach – zaznacza Szer. Warto dodać, iż wiele z tych materiałów było i przez cały czas jest wykorzystywanych w ich pierwotnej formie, co przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania na nowe surowce.

Wyzwania związane z recyklingiem

Recykling w budownictwie to jednak nie tylko proste odzyskiwanie materiałów. Kluczowym zagadnieniem jest techniczna ocena stanu używanych surowców. Profesor Szer podkreśla: – W budownictwie, aby ponownie wykorzystać odpady, zwykle nie poddaje się ich przetwarzaniu. Materiały te są najczęściej stosowane w swojej pierwotnej formie jako budulec nowych obiektów. Nie oznacza to jednak, iż można je po prostu zabrać i wbudować. Każdy odpad powinien przejść ponowną ocenę techniczną i wymagać odpowiedniej ekspertyzy, co umożliwi jego dalsze wykorzystanie.

Przed ponownym zastosowaniem materiałów niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej ekspertyzy, która potwierdzi ich przydatność w nowych projektach. Taki proces jest najważniejszy dla zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji.

Przyszłość recyklingu w budownictwie

Patrząc w przyszłość, profesor Szer dostrzega potrzebę większego zaangażowania w kwestie recyklingu w budownictwie. – Analizując zmiany przepisów oraz zaostrzenie zasad dotyczących recyklingu w naszym kraju, można stwierdzić, iż ta branża wciąż jest w dużym stopniu niezagospodarowana. Mam nadzieję, iż w najbliższym czasie kierownicy i inspektorzy, czy też inwestorzy będą podchodzić do tych kwestii z większą uwagą – zaznacza.

Wpływ przepisów i norm na branżę

Zmieniające się przepisy oraz wyostrzone normy dotyczące ochrony środowiska stawiają przed branżą nowe wyzwania. Na przykład, wprowadzenie nowych regulacji Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami oraz zwiększenie wymagań dotyczących oceny wpływu na środowisko mogą wpłynąć na sposób, w jaki materiały budowlane są pozyskiwane i wykorzystywane.

Korzyści z recyklingu

Zwiększenie zaangażowania kierowników budów oraz inspektorów w proces recyklingu może przynieść korzyści zarówno dla branży, jak i dla środowiska. Wartościowe materiały, które mogą być ponownie wykorzystane, powinny być odpowiednio oceniane i integrowane w procesy budowlane. Ponadto, recykling może przyczynić się do redukcji kosztów budowy oraz zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Wzrost świadomości na temat korzyści płynących z recyklingu w budownictwie jest kluczem do zrównoważonego rozwoju tej branży. Recykling w budownictwie to temat, który zasługuje na szczególną uwagę i konkretne działania. Z pomocą odpowiednich regulacji oraz inicjatyw, możemy przekształcić wyzwania w realne możliwości. kooperacja pomiędzy instytucjami badawczymi, przedsiębiorstwami budowlanymi oraz organami regulacyjnymi może przyczynić się do wypracowania skutecznych strategii, które pozwolą na wprowadzenie recyklingu w budownictwie na szerszą skalę.

Idź do oryginalnego materiału