Decyzja jeszcze nie zapadła, ale budowa drugiej elektrowni jądrowej możliwa w dwóch miejscach

1 miesiąc temu

W czwartek 13 marca 2025 roku w ministerstwie przemysłu w Katowicach przedstawiono, aktualizujcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce powstanie na terenach należących do miejscowości Lubiatowo i Kopalino w gminie Choczewo. Budowa drugiej elektrowni jądrowej może ruszyć w Bełchatowie lub Koninie.

W grze pozostają jeszcze dwie inne lokalizacje, jako lokalizacje rezerwowe, gdyby budowa ze względów bezpieczeństwa nie mogła być zrealizowana w Bełchatowie czy Koninie. Pozostałe lokalizacje to Kozienice i Połaniec.

Główne założenia aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

Wizualizacja elektrowni jądrowej w Choczewie-materiały prasowe

Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Przemysłu Paweł Gajda przedstawił główne założenia aktualizacji PPEJ. Jak mówił, cel programu pozostaje niezmienny, a jest nim budowa dwóch elektrowni jądrowych o mocy od 6 do 9 gigawatów. Mają one bazować na wielkoskalowych wodnych reaktorach jądrowych generacji III(+)

Pierwsza elektrownia w Choczewie ma być w 30% finansowana przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, a w 70% finansowanie zapewnić mają różnego rodzaju tzw. instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. W tym momencie, jak mówił Gajda, trwa finalizowanie całej konstrukcji finansowania inwestycji. Równolegle toczą się prace przygotowawcze.

  • „Na końcowym etapie są prace geologiczne, które są niezbędne do przygotowania raportu lokalizacyjnego. realizowane są prace nad przygotowaniem wstępnego raportu bezpieczeństwa, tak aby można było wystąpić z wnioskiem o zezwolenie do prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.”- tłumaczył Paweł Gajda

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, kiedy się zakończy?

Harmonogram budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce zakłada, iż jeszcze w 2025 roku plac budowy ma zostać przekazany wykonawcy w celu rozpoczęcia prac przygotowawczych. W przyszłym roku gotowy ma być raport lokalizacyjny, a w 2027 roku wydane pozwolenie na wstępne roboty budowlane. Prace mają rozpocząć się rok później, a zakończyć w roku 2038. Pierwszy prąd z elektrowni popłynie w 2036 roku. Wtedy oddany ma zostać pierwszy z trzech bloków energetycznych.

Druga elektrownia jądrowa, inny sposób realizacji inwestycji

W przypadku drugiej elektrowni jądrowej ministerstwo zakłada wybór partnera strategicznego w sposób zintegrowany i w trybie komercyjnym. Oznacza to, iż będzie on musiał dostarczyć technologię i być zaangażowanym finansowo już na etapie budowy. Dodatkowo musi dostarczyć „elementy wspierające”, takie jak budowę kadr, zaangażowanie polskiego przemysłu oraz przedstawić ofertę offsetową. Ministerstwo Przemysłu chciałoby również finansowo zaangażować w budowę drugiej elektrowni atomowej, gałęzie polskiego przemysłu. Ma tu na myśli np. przemysł wysoko energochłonny.

Jeżeli chodzi o lokalizację drugiej elektrowni jądrowej, to niezmiennie od 2020 roku pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Konin i Bełchatów. Lokalizacje rezerwowe to Połaniec i Kozienice. Nie zdecydowano się na wskazanie innych lokalizacji, ze względu na konieczność wszczęcia w takim wypadku procedury badania oddziaływania na środowisko. A to oznacza przesunięcie inwestycji o minimum rok. Wybór pomiędzy Bełchatowem i Koninem powinien nastąpić jak najszybciej. W tych lokalizacjach funkcjonują elektrownie węglowe, które mają zostać zastąpione przez energetykę jądrową. Decyzja zapadnie w oparciu o badania, które wskazać mają, czy nie występują tzw. wady wykluczające rozwój energetyki jądrowej w tym rejonie. Decyzja zapadnie w 2028 roku, a budowa rozpocznie się w 2032 roku i potrwa do roku 2043.

Idź do oryginalnego materiału