Około 20 mieszkańców Tarnowa zgłosiło się do punktu konsultacyjnego programu 'Czyste Powietrze’ w pierwszym dniu po wznowieniu przyjmowania wniosków. Po niespełna półrocznej przerwie, zainteresowani wymianą źródła ciepła znów mogą ubiegać się o dofinansowanie.
W założeniu, program 'Czyste powietrze’ ma pomagać w wymianie starych, węglowych pieców na nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła. W nowej edycji programu pojawiło się kilka zmian – nie można już dostać dotacji na ogrzewanie gazowe.
-Formalności się zmieniły, ale postępowanie przy składaniu wniosków się nie uprościło. Tutaj też są pewne wymogi, które mieszkaniec musi wypełnić, dlatego ekodoradcy, którzy pracują w Urzędzie Miasta Tarnowa pomagają mieszkańcom. Wskazują, co należy przygotować, jakie dokumenty, wskazują jakie rozwiązanie najlepiej dobrać w danej sytuacji. Na razie nie widzimy różnicy w tych programach, poza tym ograniczeniem, iż nie można już przejść na ogrzewanie gazowe. W Tarnowie jest to chyba najbardziej uciążliwe, bo Tarnów ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć gazowniczą. Większość mieszkańców, którzy do tej pory zmieniali ogrzewanie, przechodzili z paliwa stałego, węgla na ogrzewanie gazowe.
-wyjaśnia Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w tarnowskim magistracie.
Z programu chętnie korzystali właściciele nieruchomości, które nie mają przyłącza do sieci ciepłowniczej, a mają dostęp do sieci gazowej. Nowa edycja programu 'Czyste powietrze’ wykluczyła możliwość dotacji dla takich rozwiązań.
-Na osiedlach domów jednorodzinnych praktycznie sieci ciepłowniczej nie ma, a zdarzają się jeszcze pozaklasowe piece węglowe, albo takie III i IV klasy, które też niedługo należy wymienić. Praktycznie, za niecałe dwa lata, też nie będą mogły być używane. Dlatego mieszkańcy najchętniej przechodzili na ogrzewanie gazowe, a teraz już nie będzie to wspomagane. o ile ktoś chce przejść na gaz, to musi zrobić to za własne pieniądze. W tej chwili nie ma zakazu ogrzewania gazem, ale nie wiadomo, czy kiedyś taki zakaz nie zostanie wprowadzony.
Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze, adekwatny dla mieszkańców Tarnowa, znajduje się w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Nowej 4 (pok. 323, 325, III piętro).
Posłuchaj rozmowy: