Czyste Powietrze: w województwie śląskim bez dofinansowania dla gazu

1 tydzień temu

Wraca możliwość składania wniosków w programie Czyste Powietrze. Ma to nastąpić 31 marca 2025 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienia zakres i zasady realizacji inwestycji w ramach tego programu. Zmiany w programie Czyste Powietrze (od marca 2025). Wymogiem staje się podniesienie standardu energetycznego budynku, nie będzie już można dostać dofinansowania kotłów gazowych. Zamiast audytów energetycznych będą oceny dokonywane przez eksperta na miejscu.

Zmiany w programie Czyste Powietrze – standard energetyczny

Jak zapowiedziała na konferencji prasowej Prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak, od przyszłego roku niezbędnym wymogiem dla otrzymania dofinansowania inwestycji w ramach programu Czyste Powietrze będzie podniesienie standardu energetycznego budynku. Minimalnym wymaganiem będzie osiągnięcie standardu zużycia energii końcowej na poziomie 120 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku.

Czyste Powietrze bez kotłów gazowych

Po wznowieniu przyjmowania wniosków 31 marca 2025 roku nie będzie już można dostać dofinansowania montażu kotłów gazowych. Ci, którzy je już kupuli, ale z powodu zawieszenia programu nie mogli rozliczyć inwestycji, będą to mogli zrobić w tzw. okresie przejściowym.

Audyt energetyczny zastąpiony oceną energetyczną

Dodatkowo zamiast audytów energetycznych (finansowanych z programu) pojawią się tzw. oceny dokonywane przez eksperta na miejscu inwestycji. Fundusz zdecydował się na zmiany, ponieważ trzeba ukrócić nielegalny handel internetowy audytami energetycznymi i świadectwami charakterystyki energetycznej. Zamiast tego od przyszłego roku obowiązywać będzie system ocen energetycznych. Dokonujący takiej oceny specjalista będzie musiał pojawić się na miejscu inwestycji, by po pierwsze określić, co należy zrobić, a po drugie rozliczyć efekty inwestycji.

Progi dochodów

Fundusz zakłada, iż w przyszłym roku zmienią się również progi dochodowe i limity kosztów obowiązujące w programie. Mają zostać zwiększone ze względu na inflację. Co istotne zmniejszy się poziom dofinansowania z 50% na 20%.

Czyste Powietrze — będzie więcej kontroli

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada więcej kontroli u beneficjentów programu, kontrolerzy również sprawdzać będą wykonawców oraz operatorów. Wykonawcy będą musieli obowiązkowo mieć ubezpieczenie OC.

Idź do oryginalnego materiału