Czy powstanie nowe osiedle gdzie będzie choćby 650 mieszkań?

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Czy powstanie nowe osiedle gdzie będzie nawet 650 mieszkań?


Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję prezydenta Kielc w sprawie inwestycji wielomieszkaniowej jaka ma powstać na kieleckich Ślichowicach. Mowa o budowie 10 budynków wielorodzinnych, w których docelowo ma znaleźć się około 650 mieszkań. Tymczasem zdaniem SKO władze miasta, niezgodnie z prawem, zdecydowały, by nie przeprowadzać postępowania oceniającego wpływ planowanego przedsięwzięcia na teren, na którym ma powstać.

O inwestycji informowało już Radio Kielce.

Czy inwestycja stanie się faktem? Na razie nie wiadomo. Jak się okazuje decyzja prezydenta Kielc z dnia 14 lutego 2024 roku (włodarzem miasta był w tym czasie Bogdan Wenta) o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko została uchylona.

Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc informuje, iż konsekwencją wydanej przez SKO decyzji jest brak możliwości wydania przez wydział urbanistyki i architektury kieleckiego ratusza pozwolenia na budowę. Dodaje przy tym, iż całe postępowanie w kwestii oddziaływania tej decyzji na środowisko zostanie powtórzone. Decyzja w tej sprawie będzie ostateczna.

– Do momentu przeprowadzenia przez prezydenta ponownego postępowania środowiskowego i wydania ostatecznej decyzji o uwarunkowaniach. Nie zmienia to jednak faktu, iż inwestor będzie mógł zrealizować inwestycję w przedstawionym założeniu, o ile jednak uzyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w zakresie jakim objęty jest wniosek o pozwolenie na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy, czyli tzw. „WZ-etka” jest ostateczna i podlega wykonaniu. Jednak postepowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego przedsięwzięcia w innym zakresie może być prowadzone, jeżeli inwestor wystąpi z takim wnioskiem – mówi.

W kilkunastostronicowym piśmie SKO wskazano, iż w przedmiotowej sprawie pojawił się szereg nieścisłości oraz zabrakło wielu istotnych informacji. To m.in. nieprzeanalizowanie wprowadzenia dodatkowego ruchu pojazdów na ul. Działkową i sąsiednie wąskie drogi, w których sąsiedztwie występuje zabudowa jednorodzinna oraz związany z tym wzrost hałasu czy emisji spalin. Co więcej, w Karcie Informacji Przedsięwzięcia zabrakło dokładnych danych na temat parametrów oraz lokalizacji stacji transformatorowych. Zwrócono też uwagę na nieadekwatną liczbę pojazdów jakie miałby wjeżdżać i wyjeżdżać z terenu inwestycji, w kontekście analizy źródeł hałasu, a którą oszacowano na 706 (698 osobowych i 8 ciężkich) w ciągu ośmiu godzin.

Ponadto w sprawie tej inwestycji wydane zostały dwie sprzeczne opnie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Najpierw PPIS w opinii sanitarnej z 22 maja 2023 roku uznał, iż w przypadku tego przedsięwzięcia niezbędne jest przeprowadzenie oceny odziaływania tej inwestycji na środowisko. Uzasadniając to tym, iż może one mieć negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi. Zmiana zdania nastąpiła po przedłożeniu na wniosek Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach, przez pełnomocnika wykonawcy, dokumentacji dotyczącej inwentaryzacji przyrodniczej, opisu fauny i flory występującej na terenie planowanej zabudowy oraz informacji o emisji hałasu.

W dniu 18 sierpnia 2023 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny uznał, iż nie ma potrzeby przeprowadzania oceny wpływu zabudowy wielorodzinnej w rejonie ul. Działkowej na środowisko. Twierdząc przy tym, iż przedsięwzięcie zarówno w trakcie realizacji, jak i po zakończeniu budowy nie będzie miało negatywnego wpływu na środowisko oraz zdrowie i życie ludzi.

Oprócz tego w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia oraz w decyzji środowiskowej stwierdzono także, iż inwestycja deweloperska nie będzie generować konfliktów społecznych. Tymczasem oprócz zabudowy wielomieszkaniowej przewidzianej dla choćby 650 mieszkań w pobliżu znajdują się tereny kolejowe, zakłady produkcyjne i magazynowe oraz zabudowa jednorodzinna i usługowa. Osobną kwestią jest także słabe skomunikowanie terenu inwestycji z pozostałymi częściami miasta (infrastruktura drogowa i transport publiczny).

Innym przykładem nieścisłości jest informacja w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia o planach budowy 10 budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi, w tym jednego z usługami oraz budowa murów oporowych. Tymczasem w innym miejscu tego samego dokumentu jest mowa o tym, iż wspomniany budynek z usługami będzie stanowił obiekt mieszkalny wielorodzinny z garażem podziemnym i usługami.

Przypomnijmy, iż sprawa dotyczy inwestycji deweloperskiej, którą chce zrealizować kielecka firma Komplexbud. Zgodnie z planami dewelopera na terenie o powierzchni 2,5 ha, który jest zlokalizowany pomiędzy ul. Działkową, Naruszewicza oraz Władysława Łokietka ma powstać zabudowa wielomieszkaniowa. Planowane budynki mają mieć do sześciu kondygnacji, a ich wysokość ma wynieść 16 do 20.



Idź do oryginalnego materiału