Czy Polacy obawiają się wybuchu III wojny światowej? Nowy sondaż

4 dni temu
Według wyników sondażu, obawy związane z wybuchem III wojny światowej w różnym stopniu wyraziło 43,6 proc. respondentów (Fot. Pixabay)

W związku z napiętą sytuacją międzynarodową, wojną w Ukrainie oraz eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie, w Polsce pojawiają się pytania o możliwość wybuchu światowego konfliktu. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), czy Polacy odczuwają strach przed III wojną światową. Wyniki sondażu, przeprowadzonego na zlecenie Onetu, pokazują, jak postawy wobec potencjalnego konfliktu różnią się między grupami demograficznymi i politycznymi.

Według wyników sondażu, obawy związane z wybuchem III wojny światowej w różnym stopniu wyraziło 43,6 proc. respondentów – 13,9 proc. stwierdziło, iż zdecydowanie się obawia, a 29,7 proc. raczej obawia się takiego scenariusza. Jednocześnie 40,2 proc. badanych nie podziela tych obaw, z czego 6,3 proc. wybierało odpowiedź „zdecydowanie się nie obawiam”, a 33,9 proc. – „raczej się nie obawiam”. Ponadto 16,3 proc. uczestników badania miało trudności z udzieleniem odpowiedzi.

Analiza wyników w podziale na płeć wskazuje, iż kobiety częściej wyrażają strach przed globalnym konfliktem – 47 proc. z nich zadeklarowało obawy, przy czym jedynie 34 proc. zaprzeczyło, iż odczuwa taki lęk. Mężczyźni z kolei prezentują spokojniejsze podejście: 40 proc. z nich obawia się wojny, a 47 proc. nie widzi ku temu podstaw.

Największe obawy wobec wybuchu wojny wyrażają osoby w wieku od 40 do 49 lat – w tej grupie aż 51 proc. respondentów zadeklarowało lęk. W pozostałych grupach wiekowych odsetek ten wynosi od 33 proc. (wśród osób w wieku 18-29 lat) do 46 proc. (osoby między 30. a 39. rokiem życia oraz między 50. a 59. rokiem życia). Dla najstarszych respondentów (60 lat i więcej) wynik ten wynosi 41 proc.

Warto podkreślić, iż w każdej z grup wiekowych przeważają odpowiedzi umiarkowane, czyli „raczej się obawiam” bądź „raczej się nie obawiam”. Skrajne stanowiska pozostają rzadkie – czytamy w Onecie.

Sondaż IBRiS ukazał również interesujące różnice w zależności od sympatii politycznych. Wśród wyborców PiS strach przed III wojną światową wyraża 43 proc. respondentów, podczas gdy 37 proc. uważa, iż nie ma się czego obawiać. W przypadku sympatyków Koalicji Obywatelskiej – 42 proc. obawia się konfliktu, a 49 proc. wyraziło spokój w tej kwestii.

Najwyższy poziom obaw zanotowano wśród wyborców Nowej Lewicy – aż 56 proc. z nich obawia się wybuchu wojny, przy jedynie 19 proc., które takich obaw nie ma. Z kolei sympatycy Konfederacji częściej deklarują brak strachu (53 proc.), choć 45 proc. z nich wyraziło obawy w związku z możliwością globalnego konfliktu. Najbardziej zrównoważona postawa cechuje zwolenników Trzeciej Drogi. W tej grupie 46 proc. respondentów wyraziło obawy, a 38 proc. rozważa ryzyko wojny jako niewielkie.

Idź do oryginalnego materiału