Zbliżające się wybory prezydenckie wymagają od wielu obywateli wcześniejszego przygotowania i dopilnowania formalności. Zarówno osoby głosujące korespondencyjnie, jak i za granicą, muszą pamiętać o konkretnych terminach i dokumentach, które umożliwią im udział w głosowaniu. Spóźnienie się ze złożeniem wniosku może pozbawić ich prawa do głosu w jednym z najważniejszych głosowań ostatnich lat.
Głosowanie korespondencyjne – dla kogo i jak?
Zbliżają się wybory prezydenckie, których pierwsza tura odbędzie się już 18 maja, a ewentualna druga – 1 czerwca. Osoby, które chcą zagłosować korespondencyjnie, muszą pamiętać o konkretnych terminach. Wniosek do komisarza wyborczego należy złożyć do 5 maja – dotyczy to m.in. osób z niepełnosprawnością lub powyżej 60. roku życia. Inaczej jest w przypadku osób poddanych kwarantannie lub izolacji – one mogą zgłaszać zamiar do 13 maja, a w wyjątkowych przypadkach choćby do 16 maja.
Wniosek można złożyć ustnie, pisemnie, elektronicznie lub (w przypadku niepełnosprawnych) także telefonicznie. Wyborca powinien następnie otrzymać pakiet wyborczy do rąk własnych – najpóźniej sześć dni przed wyborami. W zestawie znajdą się karta do głosowania, koperta zwrotna, oświadczenie o oddaniu głosu, instrukcja i – opcjonalnie – nakładka Braille’a.
Głosowanie za granicą – nie zapomnij o formalnościach
Wyborcy przebywający poza granicami kraju mają czas do 13 maja, aby zgłosić się do konsula z wnioskiem o dopisanie do spisu wyborców. Wniosek można złożyć pisemnie lub przez internet, np. na stronie ewybory.msz.gov.pl. Wymagany jest istotny paszport lub dowód osobisty, jeżeli w danym kraju jest on akceptowany jako dokument podróży.
Głosowanie za granicą możliwe będzie również na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania – te można uzyskać do 15 maja (lub do 29 maja przed II turą) w dowolnym urzędzie gminy albo u konsula. Dzięki niemu można oddać głos w dowolnym obwodzie – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, a choćby na polskim statku morskim.
Transport do lokalu dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami
Wyborcy, którzy mają prawo do bezpłatnego transportu, muszą zgłosić swój zamiar do 5 maja (dla I tury). jeżeli chodzi o II turę – zgłoszenia można składać od 19 do 27 maja. Rezygnacja z transportu możliwa jest odpowiednio do 16 maja (I tura) i do 30 maja (II tura).
Podsumowując, niezależnie od tego, czy planujesz głosować z domu, za granicą, czy w innej gminie – nie przegap terminów! Wszystkie formalności warto załatwić jak najszybciej, by 18 maja móc skorzystać z prawa wyborczego bez stresu i komplikacji.