Czajnik elektryczny kojarzony jest z wygodą i bezpieczeństwem, dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jaki wpływ ma to urządzenie na zużycie prądu. Mimo iż pojedyncze kwoty nie robią aż tak dużego wrażenia, w rozliczeniu rocznym jest już nieco inaczej.
REKLAMA
Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Z cenami prądu i gazu nie będzie tak źle, jak się zapowiadało
Polacy nie rezygnują z czajników. Wygoda jest ważniejsza od rachunków?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z kwietnia 2025 roku aż 87 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju posiada czajnik elektryczny. Zdaniem wielu tak duże przywiązanie do czajników elektrycznych może wynikać z wygody użytkowania. Ich obsługa jest prosta, a współczesne modele dodatkowo umożliwiają zdalne włączenie, wyłączanie i zmianę temperatury. Dużą zaletą tego urządzenia jest również szybkość gotowania wody, ponieważ przeciętny czajnik doprowadza ją do wrzenia w zaledwie kilka minut. Znaczenie ma także bezpieczeństwo. Nowoczesne sprzęty posiadają funkcje, które zapobiegają przegrzaniu oraz mają specjalne blokady dla najmłodszych. Dzięki nim można również zmniejszyć zużycie gazu. Nie zmienia to jednak faktu, iż w tym przypadku niezbędna jest energia elektryczna, która również swoje kosztuje. Jak zatem wyglądają rachunki osób, które na co dzień korzystają z czajników elektrycznych?
Czajnik elektryczny - ile zużywa energii? Tyle wyniesie miesięczny rachunek
W maju 2025 roku w Polsce obowiązuje maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych ustalona na poziomie 0,50 zł netto za 1 kWh, a więc około 0,62 złote brutto. Taka stawka została wprowadzona ustawą z dnia 27 listopada 2024 roku i obowiązuje od 1 stycznia do 30 września tego roku. Jak informowaliśmy w styczniu, w przypadku czajnika o mocy 2000 W (2kW) czas zagotowania jednego litra wody wynosi około trzech minuty. W związku z tym taki sprzęt w trakcie swojej pracy zużyje 0,1 kWh, ponieważ 2 kW x 0,05 h = 0,1 kWh. Aby obliczyć zużycie dla pozostałych sprzętów, wystarczy pomnożyć moc urządzenia podaną w kW przez czas jego pracy wyrażony w godzinach.
Sprawdź również: Fałszywe zwroty nadpłaty za prąd. Oszuści podszywają się pod znanego dostawcę. Eksperci alarmują
Nasze obliczenia wskazują natomiast na to, iż w przypadku obecnej kwoty za prąd jedno zagotowanie wody wyniesie nas około 6 groszy - 0,1 kWh × 0,6212 zł/kWh = 0,062 złote. W związku z tym, jeżeli skorzystamy z czajnika pięć razy dziennie, miesięczny koszt przekroczy 9 złotych, a roczny - 100 złotych. Przy 10 użyciach w ciągu dnia rachunek za miesiąc wyniesie już ponad 18 złotych, a roczny ponad 223 złote. Ostateczny koszt zależy jednak od mocy posiadanego przez nas sprzętu, ilości zagotowanej wody oraz częstotliwości korzystania. Co ciekawe, znaczenie może mieć choćby stan urządzenia. Kamień zwiększy czas gotowania i tym samym podniesie zużycie energii.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.