Cypr na 22. miejscu pod względem dostępu do innowacyjnych leków

6 godzin temu

Cypr zajmuje 22. miejsce spośród 36 europejskich państw pod względem dostępu do innowacyjnych leków, według badania W.A.I.T. Indicator za lata 2020-2023 opublikowanego przez Europejską Federację Przemysłu Farmaceutycznego (EFPIA).

Długie czasy oczekiwania na leki

Zgodnie z raportem Stowarzyszenia Cypryjskich Firm Farmaceutycznych zajmujących się badaniami i rozwojem (KEFEA), cypryjscy pacjenci średnio czekają 531 dni na dostępność nowych leków po ich zatwierdzeniu przez władze europejskie, co przekracza średnią europejską wynoszącą 518 dni. W niektórych przypadkach czas oczekiwania sięga choćby 1300 dni. Zaledwie 36% innowacyjnych leków zatwierdzonych przez władze europejskie (63 z 173) jest dostępnych na Cyprze, w porównaniu do średniej unijnej wynoszącej 46%.

Problemy z dostępem do leczenia nowotworów

Leczenie nowotworów i leki dla rzadkich chorób są dostępne na Cyprze tylko w ramach ograniczonego dostępu, głównie przez Komitet ds. Zgłoszeń dla Pacjentów (EOA). Żadne z tych leczeń nie zostało w pełni włączone do systemu refundacji.

Problemy z systemem ochrony zdrowia

KEFEA zauważa, iż problemy z dostępem do leków utrzymują się mimo wprowadzenia Ogólnego Systemu Zdrowia (GHS) sześć lat temu. Przeniesienie EOA do Organizacji Ubezpieczeń Zdrowotnych (HIO) spowodowało dalsze opóźnienia w zatwierdzaniu leczenia i oczekujących ocenach.

Apel o szybkie działanie

KEFEA ostrzega przed poważnym ryzykiem przerwy w dostępności nowych, innowacyjnych leczeń, jeżeli sytuacja nie poprawi się natychmiast. Stowarzyszenie apeluje do HIO i Ministerstwa Zdrowia o podjęcie pilnych działań w celu uporania się z zaległościami w ocenie leków i umożliwienie terminowego rozpatrywania nowych wniosków.

Posiedzenie komisji zdrowia

Komisja zdrowia Izby Deputowanych zwołała w czwartek nadzwyczajne posiedzenie w celu zbadania przeszkód w procesie zatwierdzania leków onkologicznych, formalnie wpisując sprawę na swoją agendę. Decyzja ta zapadła w odpowiedzi na rosnące skargi lekarzy i pacjentów na opóźnienia w dostępie do tych leków.

Przewodniczący komisji, Efthymios Diplaros, stwierdził, iż opóźnienia zaczęły się po niedawnym przeniesieniu specjalnego komitetu leków z Ministerstwa Zdrowia do HIO. Opisał sytuację jako „nieakceptowalną” i „kwestię ludzkich żyć”.

Po spotkaniu za zamkniętymi drzwiami, Diplaros potwierdził, iż HIO przyznało się do problemu. „Mamy do czynienia z bardzo dużymi i nieuzasadnionymi opóźnieniami w zatwierdzaniu leków,” powiedział.

Wzywanie do natychmiastowej reakcji

Posłowie Edek, Andreas Apostolou, również podkreślił powagę sytuacji, zaznaczając, iż sytuacja się pogarsza. „Każdy dzień opóźnienia jest krytyczny,” powiedział. Zwrócił uwagę, iż nie jest to kwestia pojedynczych przypadków, ale systemowy problem, który musi zostać pilnie rozwiązany.

Apostolou ujawnił, iż zarówno szef komitetu ds. onkologii Cypryjskiej Federacji Pacjentów, jak i dyrektor HIO potwierdzili problem. Wezwał HIO do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych. „To musi zostać rozwiązane w ciągu godzin, nie dni,” dodał.

Opóźnienia dotyczą pacjentów onkologicznych, których leczenie nie mieści się w standardowym zakresie świadczeń GESY i wymaga specjalnych zgód. Lekarze onkolodzy zgłaszali odrzucenie lub brak odpowiedzi po złożeniu pilnych wniosków o te leki.

Nadchodzące posiedzenie komisji ma na celu ustalenie, jak szeroki jest problem oraz jakie zmiany są potrzebne, aby uniknąć dalszych szkód. Posłowie zapowiedzieli, iż nie pozwolą, aby sprawa ta zniknęła z agendy, zapewniając, iż nie można pozwolić na dalsze opóźnienia kosztem ludzkiego życia.

FAQ

Jakie opóźnienia występują w dostępności leków na Cyprze?

Pacjenci na Cyprze czekają średnio 531 dni na dostępność nowych leków po ich zatwierdzeniu przez władze europejskie, co przekracza średnią unijną wynoszącą 518 dni.

Dlaczego leczenie onkologiczne jest opóźnione na Cyprze?

Opóźnienia są wynikiem problemów administracyjnych, w tym przeniesienia odpowiedzialności za zatwierdzanie leków z Ministerstwa Zdrowia do Organizacji Ubezpieczeń Zdrowotnych (HIO).

Co rząd Cypru zamierza zrobić, by rozwiązać problem?

Komisja zdrowia zwołała nadzwyczajne posiedzenie, a posłowie wzywają HIO do podjęcia natychmiastowych działań w celu rozwiązania problemu opóźnień w zatwierdzaniu leków.

Idź do oryginalnego materiału