Cypr inwestuje w odzysk wody. „Nie zmarnujemy ani kropli”

7 godzin temu

Na Cyprze powstaje nowa sieć infrastruktury, która ma radykalnie zmienić sposób zarządzania zasobami wodnymi. W planach – zbiorniki, zapory i sieci nawadniające, dzięki którym odzyskana woda trafi nie do morza, ale prosto do rolników.

Miliony metrów sześciennych do wykorzystania

Tylko w 2023 roku na Cyprze odzyskano 28,2 mln mł wody po oczyszczeniu – aż 90% tej ilości zostało ponownie wykorzystane, głównie do nawadniania upraw. To najwyższy odsetek w całej Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka lat temu duża część tej wody była wylewana do morza. Dziś – dzięki nowym projektom – zasila rolnictwo, a świeża woda z rezerwuarów może być przeznaczana do picia.

Tersefanou, Anthoupoli, Ayia Napa…

Nowe inwestycje powstają m.in. w rejonach Larnaki, Nikozji, Limassol i wolnej Famagusty. W Tersefanou już działa zbiornik o pojemności 4,5 mln mł – gromadzi wodę zimą, a służy rolnikom latem. Trwa budowa rurociągów, które mają być gotowe do 2027 roku.

W zachodniej Nikozji powstał już pierwszy zbiornik (500 tys. mł), a kolejne sieci nawadniające mają objąć m.in. Defterę, Paliometocho i Agioi Trimithias. Wschodnia Nikozja na razie czeka – z powodu przeciągających się formalności związanych z działkami państwowymi.

W wolnej Famagustie realizowane są analizy, jak najlepiej wykorzystać wodę oczyszczoną w Paralimni i Ayia Napa. W planach jest rozbudowa instalacji i zasilenie systemu Kokkinochoria.

„Ani kropli do stracenia”

Ministerstwo Rolnictwa i Departament Rozwoju Wody podkreślają, iż nowa strategia ma zapewnić bezpieczeństwo wodne na przyszłość – także wobec zmian klimatycznych i rosnących potrzeb mieszkańców. Każda kropla odzyskanej wody ma być wykorzystana.

To także dobra wiadomość dla producentów rolnych – zwłaszcza w rejonach, gdzie dostęp do wody był dotąd ograniczony.

W Limassol realizowane są prace nad połączeniem nowych i istniejących oczyszczalni – w tym w Moni i Polemidii – z siecią zbiorników i kanałów do nawadniania upraw na wschodzie i zachodzie miasta.

FAQ

Czy odzyskana woda nadaje się do picia?
Nie – jest wykorzystywana głównie do nawadniania upraw oraz wzbogacania warstw wodonośnych.

Dlaczego tak długo realizowane są niektóre inwestycje?
W wielu przypadkach opóźnienia wynikają z procedur prawnych, w tym przydziału działek państwowych.

Czy planowane są kolejne inwestycje?
Tak – Cypr planuje dalszą rozbudowę infrastruktury, szczególnie w Limassol i regionie Famagusty.

Idź do oryginalnego materiału