CoLA na Cyprze: związki zawodowe zapowiadają protesty, rząd uspokaja
Już w najbliższy piątek ruszają najważniejsze rozmowy między rządem, związkami zawodowymi a pracodawcami w sprawie przyszłości CoLA (Cost of Living Allowance) – cypryjskiego mechanizmu wyrównującego wynagrodzenia o inflację. Obecna umowa obowiązuje do końca czerwca, a przed rozmowami widać wyraźne napięcia po obu stronach.
Co to jest CoLA?
CoLA (z ang. dodatek na koszty życia) to system automatycznej korekty płac w oparciu o poziom inflacji. Działa w ten sposób, iż gdy ceny rosną, płace – przynajmniej częściowo – są podnoszone proporcjonalnie, aby pracownicy nie tracili realnej siły nabywczej. Na Cyprze system ten funkcjonuje od lat i obejmuje zarówno sektor publiczny, jak i część sektora prywatnego.
Obecnie CoLA wypłacana jest w wysokości 67% wskaźnika inflacji. Związki zawodowe domagają się przywrócenia pełnej indeksacji – czyli 100%.
Związki zawodowe zapowiadają mobilizację
Zarówno SEK, jak i PEO ogłosiły, iż jeżeli rozmowy zakończą się fiaskiem, są gotowe sięgnąć po wszystkie dostępne środki – włącznie ze strajkami.
Nie grozimy, ale ostrzegamy: jeżeli nie będzie postępu, podejmiemy wszystkie możliwe działania – powiedział Andreas Matsas (SEK).
Z kolei Sotiroula Charalambous (PEO) przypomniała, iż celem negocjacji musi być pełna ochrona siły nabywczej pracowników:
Nie będziemy biernie patrzeć, jak połowa społeczeństwa traci CoLA, a gospodarka rzekomo „rozwija się bez problemu”. Chcemy pełnego przywrócenia dodatku i jego rozszerzenia na wszystkich.
Pracodawcy chcą nowej formuły
Organizacje pracodawców, takie jak KEBE i OEV, wskazują, iż obecny model jest przestarzały i należy go zmienić. Proponują system, który uwzględniałby produktywność, poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy i inflację – zamiast automatycznej indeksacji.
Jesteśmy gotowi dyskutować o każdej opcji – powiedział Mihalis Antoniou z OEV.
Naszym celem jest racjonalizacja systemu, nie jego całkowite odrzucenie.
Minister pracy: CoLA zostaje, ale wymaga modernizacji
Minister pracy Yiannis Panayiotou zapewnił, iż CoLA nie zostanie zlikwidowana, ale wymaga przystosowania do współczesnych realiów gospodarczych.
System przetrwał kryzysy, ale jeżeli nie zostanie zmodernizowany, będzie bardziej podatny na wstrząsy. Nie możemy powielać błędów z przeszłości, kiedy wypłaty dodatku były zawieszone na prawie dekadę – przypomniał minister.
Rząd chce, aby nowe zasady zostały uzgodnione do końca czerwca.
Co jest stawką negocjacji?
Związki zawodowe żądają:
- przywrócenia pełnej indeksacji (100% inflacji),
- objęcia CoLA wszystkich pracowników,
- utrzymania stabilności w układach zbiorowych.
Pracodawcy proponują:
- elastyczny model indeksacji,
- powiązanie dodatku z wydajnością i stanem gospodarki,
- możliwość reagowania w czasach kryzysu.