Coraz bliżej otwarcia pierwszej, polskiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku

1 dzień temu

Grupa Orlen osiągnęła kolejny kamień milowy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW).

Jak poinformowała firma, w Łebie działa już pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla MEW. Zbudowana od podstaw infrastruktura portowa będzie obsługiwała budowaną przez Orlen wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power morską farmę wiatrową Baltic Power. Już teraz odgrywa ona kluczową rolę w trwającym procesie budowy na morzu, którego finałem będzie uruchomienie w przyszłym roku pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę wart choćby 380 mld zł

– Jako Grupa Orlen jesteśmy zarówno pionierem, jak i liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Już w 2026 r. z naszej farmy Baltic Power popłynie do odbiorców czysta energia elektryczna wyprodukowana na morzu. Lądowym sercem przedsięwzięcia jest otwierana dziś baza operacyjno-serwisowa. W Orlenie doskonale rozumiemy, iż Polska musi wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego, dlatego to nie koniec naszych inwestycji w tym regionie. Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki. Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania. Wszystko to zapowiedzieliśmy w strategii i dotrzymujemy słowa. Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę wart choćby 380 mld zł – mówi Ireneusz Fąfara, prezes spółki Orlen.

Baza w Łebie obejmuje specjalnie wzmocnione na jej potrzeby nabrzeże serwisowe wyposażone w dwa dźwigi, miejsce dla statków do transportu załóg (CTV), magazyn wysokiego składowania na niezbędny sprzęt i części zamienne oraz warsztaty i zaplecze techniczne dla załóg serwisowych i techników. W tym samym budynku mieści się Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC), które rozpoczęło działalność wraz ze startem morskich instalacji. Działa ono w trybie 24/7 każdego dnia roku. W ciągu ostatnich kilku tygodni baza została wyposażona i przygotowana do codziennych zadań. Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć tam pracę jeszcze w tym roku.

Aktualnie realizowane są prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych

– Deklaracje i plany przerodziły się w konkretne działania i namacalną infrastrukturę. Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Tu przez około 30 lat pracę znajdzie ok. 60 techników i pracowników – mówi Grzegorz Szabliński, prezes Baltic Power.

Baza w Łebie wspiera w tej chwili prace instalacyjne na morskim placu budowy położonym ok. 23 km od wybrzeża. Aktualnie realizowane są prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych. Instalacja turbin wiatrowych i kabli morskich rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Na lądzie budowa tras kablowych i stacji elektroenergetycznej w gminie Choczewo przebiega zgodnie z harmonogramem.

Farma będzie jednym z pierwszych na świecie projektów instalujących turbiny wiatrowe o mocy 15 MW

Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na 2026 r. Inwestycja Orlen i Northland Power jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i pierwszym, który wszedł w fazę budowy. Farma będzie jednym z pierwszych na świecie projektów instalujących turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Generując około 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej rocznie, Baltic Power ma na celu zmniejszenie emisji CO2 o około 2,8 mln t rocznie w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii.

Więcej: https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/media/komunikaty-prasowe/2025/Maj-2025/pierwsza-polska-elektrownia-wiatrowa-na-baltyku-coraz-blizej-grupa-orlen-osiaga-kolejny-kamien-milowy
Polaka Ma Moc. MEW: https://i.ytimg.com/an_webp/jd4xdGYN3L4/mqdefault_6s.webp?du=3000&sqp=CO75scEG&rs=AOn4CLD-QeNGVZUrFBrhidWmDivsHjnr2A
Idź do oryginalnego materiału