Ciekawostki kierownika Urzędu Stanu Cywilnego

podhaleregion.pl 1 tydzień temu

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie imiona są najchętniej nadawane dzieciom w Zakopanem? A może ciekawi Was, gdzie najczęściej realizowane są nietypowe ceremonie ślubne poza Urzędem?

W naszym zestawieniu znajdziecie te i wiele innych ciekawostek, które przybliżą Wam codzienną pracę Urzędu Stanu Cywilnego.

  • Rodzice dzieci urodzonych w Zakopanem w 2023 roku najczęściej nadawali następujące imiona żeńskie: Zofia, Maria, Wiktoria, Zuzanna oraz Emilia. Z kolei najczęściej nadawanymi imionami męskimi były: Franciszek, Antoni, Filip, Wojciech oraz Nikodem.
  • W 2023 roku Urząd Stanu Cywilnego w Zakopanem sporządził 561 aktów urodzenia (dla dzieci urodzonych w Zakopanem).
  • W tym samym roku, dla par które na terenie Zakopanego zawarły związek małżeński (cywilny i konkordatowy) sporządzono 245 aktów małżeństwa (107 na podstawie zaświadczeń przekazanych przez duchownych, 113 dotyczących ślubów cywilnych w urzędzie a 25 związanych z zawarciem związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego). W 2023 roku 16 małżeństw zostało zawartych przez cudzoziemców.
  • Narzeczeni na zawarcie małżeństwa poza urzędem najczęściej wybierali takie miejsca jak: Kasprowy Wierch oraz Kalatówki, ale także hotele i restauracje. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których narzeczeni decydują się na ślub w plenerze. Jednym z nich jest chęć wykazania się kreatywnością, ale także spełnienie własnych marzeń. Innym chęć zaskoczenia gości czy kameralność uroczystości. Kolejnym niezwykłe zdjęcia. A jeszcze innym możliwość połączenia ślubu z weselem.
  • Co roku Prezydent RP z inicjatywy Burmistrza przyznaje średnio 25 Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla małżonków, stałych mieszkańców Zakopanego, którzy przeżyli 50 lat w jednym związku małżeńskim.
  • W 2023 roku, USC w Zakopanem wydał 503 akty zgonu.
  • Rocznie kierownik tejże jednostki wydaje średnio 35 decyzji w sprawie zmiany imienia lub nazwiska.

Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Zakopanem jest Katarzyna Wasilewska, a nadzór nad Urzędem Stanu Cywilnego w Zakopanem sprawuje Iwona Grzebyk-Dulak – Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane (na zdjęciu pani kierownik jest po lewej stronie, a pani burmistrz, po prawej).

Na zewnętrznej ścianie Urzędu Stanu Cywilnego w Zakopanem znajduje się płaskorzeźba autorstwa Henryka Burzca zatytułowana Pegaz. W 2011 roku Miasto Zakopane podpisało umowę na jej renowację, a jej odnowienia podjął się artysta rzeźbiarz Czesław Jałowiecki. Przycięto również szeroko rozrośnięty cis, aby umożliwić lepszą ekspozycję dzieła.

mat. prasowy

Idź do oryginalnego materiału