Rząd RP podejmuje kolejne działania, aby rachunki za energię elektryczną nie wzrosły znacząco wraz z początkiem 2025 r. W tym celu Minister Klimatu i Środowiska przygotował dwa istotne projekty aktów legislacyjnych, które umożliwią ograniczenie tych wzrostów. Obejmują one zmianę ustawy o cenach energii oraz zmianę tzw. rozporządzenia taryfowego.
Zaproponowane rozwiązania koncentrują się na najwrażliwszych uczestnikach rynku energii, jakimi są odbiorcy w gospodarstwach domowych.
Szczegóły wsparcia odbiorców energii elektrycznej w 2025 r.
W dniu 4 grudnia Parlament RP zakończył prace nad ustawą o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. oraz w 2024 r. Ustawa oczekuje w tej chwili na podpis Prezydenta RP.
Dzięki ustawie cena energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych nie wzrośnie przez kolejnych 9 miesięcy, tj. będzie wynosić 500 zł/MWh. Co więcej na kolejne pół r. zawieszone będzie pobieranie od nich opłaty mocowej.
Dodatkowo ustawa nakłada obowiązek przekalkulowania przez sprzedawców energii taryf na II połowę 2025 r. skierowany na ich dalsze obniżanie.
Ustawa przedłuża również 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów świadczących usługi użyteczności publicznej do końca marca 2025 r. jako awaryjny mechanizm zabezpieczający te podmioty przed ryzykiem krótkookresowych wahań cen surowców w okresie zimowym.
Podpisane przez Minister Klimatu i Środowiska rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które wchodzi w życie 10 grudnia br., wprowadza konto regulacyjne dla opłaty jakościowej. Rozwiązanie to pozwala operatorowi ograniczyć wysokość kosztów opłaty jakościowej przenoszonych w taryfie w danym roku. Wprowadzone zmiany zwiększają stabilność i przewidywalność stawek opłat za przesyłanie energii elektrycznej dla odbiorcy – w konsekwencji opłaty sieciowe ujęte na rachunku odbiorcy w 2025 r. mogą być niższe niż bez wprowadzenie konta regulacyjnego.
Dlaczego wprowadzamy działania osłonowe na 2025 r.?
- Chcemy przywrócić normalne zasady funkcjonowania rynku, ale w sposób racjonalny i stopniowy, tak aby uniknąć gwałtownych wzrostów rachunków za energię.
- Dla porównania – brak podjęcia przez Rząd działań obejmujących zmiany ustawy i rozporządzenia taryfowego oznaczałby wzrost rachunków od 1 stycznia 2025 r. średnio o 27%.
- Rząd na bieżąco będzie reagować na zachodzące na rynku zmiany i podejmować decyzje o formach dalszego wspierania odbiorców energii elektrycznej.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska