Na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, a niektórym może wydać się wręcz uroczy. W rzeczywistości ten owad potrafi siać na drzewach prawdziwe spustoszenie. Leśnicy z województwa kujawsko-pomorskiego zostali przez niego zmuszeni do tymczasowego zamknięcia lasów. Do kiedy potrwa zakaz?
REKLAMA
Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety
Jakie są szkodliwe owady leśne? Leśnicy ostrzegają i zamykają las
Na facebookowej stronie Nadleśnictwa Trzebciny pojawił się w środę istotny komunikat.
W związku ze stwierdzonym zagrożeniem drzewostanów ze strony Chrabąszcza kasztanowca, od dnia 08 maja br. na terenie Nadleśnictwa Trzebciny zostaną przeprowadzone lotnicze zabiegi ratownicze. Zabiegi zostaną przeprowadzone na powierzchni 344, 85 ha preparatem Mospilan 20SP (dawka 0,4 kg/ ha)
- czytamy w mediach społecznościowych. Z powodu koniecznych działań ratowniczych, wejście do lasu będzie tymczasowo zabronione. Zakaz ma obowiązywać od 8 maja do 5 czerwca 2025 roku. Leśnicy dodali, iż na ich stronie internetowej można znaleźć dokładną lokalizację terenów objętych okresowym zakazem wstępu, a w lesie pojawią się tabliczki informacyjne.
Prosimy o wyrozumiałość i przestrzeganie okresowego zakazu wstępu do lasu. Nasze działania są odpowiedzią na realne zagrożenie dla zdrowia lasów, podejmujemy je, by chronić wspólne dobro, z którego wszyscy korzystamy
- apelują Lasy Państwowe.
Zobacz też: Skarb ukrywał się w gnieździe patyków. "Mamy kolejny wysyp". Zebrały się tłumy
Jak wygląda chrabąszcz kasztanowy? Można go pomylić z innym owadem
Chrabąszcz kasztanowiec, o którym piszą leśnicy, to chrząszcz z rodziny poświętnikowatych. Na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do chrabąszcza majowego i też pojawia się w Polsce na początku maja. Ma owalne, czarno-brązowe ciało o długości około 20-25 milimetrów, trzy pary odnóży i brunatne czułki. Warto zaznaczyć, iż owad ten nie jest groźny dla człowieka. Nie gryzie ani nie żądli, jednak zaprowadza prawdziwy chaos w lasach. Larwy obgryzają korzenie drzew i krzewów, natomiast dorosłe osobniki prowadzą żer uzupełniający na liściach. Owady potrafią latać i gwałtownie się rozprzestrzeniają, dlatego Lasy Państwowe muszą podjąć natychmiastowe działania, aby zwalczyć plagę. Opryski lotnicze są najskuteczniejszym sposobem na uratowanie drzew, dlatego okresowe zamknięcie lasu było w tej sytuacji niezbędne.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.