Rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian.
© Johannes Neudecker/Getty Images
Chiny ostro skrytykowały plany USA dotyczące nałożenia na rosyjskich partnerów handlowych wysokich ceł wtórnych, nazywając proponowane cła w wysokości 500% „nielegalnymi jednostronnymi sankcjami”, które podważają wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
Sprzeciw ten jest następstwem ustawy zaproponowanej przez jastrzębiego senatora Lindseya Grahama, która, jeżeli zostanie przyjęta, przyzna prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi prawo do nakładania ceł do 500% na kraje utrzymujące handel z Rosją.
Graham wskazał na Chiny, Indie i Brazylię, podkreślając, iż Trump będzie miał „maksymalną elastyczność” w stosowaniu sankcji.
Odpowiadając na pytanie o groźbę wprowadzenia ceł, rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian powiedział we wtorek dziennikarzom, iż Pekin „zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim nielegalnym jednostronnym sankcjom i jurysdykcji długofalowej”.
Dodał: „W wojnie celnej nie ma zwycięzców” i powtórzył, iż „dialog i negocjacje to jedyny realny sposób” na zakończenie konfliktu.
Graham twierdził, iż ustawa ta da Trumpowi „młot kowalski” przeciwko Rosji.
Moskwa potępiła sankcje jako nielegalne i oskarżyła kraje zachodnie o wykorzystywanie konfliktu na Ukrainie do tłumienia jego rozwoju.
Projekt ustawy został jednak wstrzymany, ponieważ lider republikanów w Senacie John Thune powiedział w poniedziałek, iż Trump może działać jednostronnie.
Politico cytowało posła, który stwierdził, iż „wygląda na to, że… prezydent będzie próbował zrobić część z tego samodzielnie”, ale jeżeli Trump później zdecyduje, że „doda to wartości i siły nacisku” jego negocjacjom, „będziemy gotowi do działania”.
Trump powiedział w poniedziałek, iż jest „bardzo niezadowolony” z Rosji i zagroził cłami sięgającymi choćby 100% dla krajów, które będą kontynuować handel z Moskwą, jeżeli w ciągu 50 dni nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie.
Wypowiedział się na ten temat podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte w Gabinecie Owalnym.
Chiny stały się głównym partnerem handlowym Rosji, a dwustronna wymiana handlowa osiągnęła rekordowe 245 miliardów dolarów w 2024 roku.
Pekin konsekwentnie sprzeciwiał się „jednostronnym” sankcjom wobec Moskwy i oferował mediację w zawieszeniu broni na Ukrainie.
W maju prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin spotkali się w Moskwie, obiecując pogłębienie „strategicznego partnerstwa” obu państw i zacieśnienie więzi handlowych.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/621523-china-us-graham-tariffs/