Każdy, kto poszukuje inspiracji na aktywny, jednodniowy wypad za miasto, powinien zwrócić uwagę na Chełmiec – drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Jest to idealna propozycja dla tych, którzy nie lubią się męczyć, ale chcą spędzić czas na świeżym powietrzu. Wszystkie najważniejsze informacje, potrzebne do zaplanowania takiej wycieczki, znajdziecie w tym artykule.
Na szczyt góry Chełmiec prowadzi kilka szlaków, ale najprzyjemniejszy i najkrótszy z nich to szlak zielony, rozpoczynający się w miejscowości Boguszów-Gorce. Jest to idealna trasa dla rodzin z dziećmi oraz osób poszukujących ciekawych, niewymagających tras spacerowych w okolicach Wrocławia. Aby zaplanować taką wycieczkę, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.
Dojazd
Na miejsce można dotrzeć zarówno samochodem, jak i pociągiem. W przypadku pierwszej opcji, celem podróży, który należy wpisać w nawigacji, powinna być ulica Słodowa w miejscowości Boguszów-Gorce. Na końcu drogi znajduje się spory, bezpłatny parking – tam można zostawić auto i ruszyć dalej w trasę pieszo. Dojazd z centrum Wrocławia zajmie około 1,5 godziny, a do pokonania będzie około 95 kilometrów.
Jeżeli chodzi o pociąg, ze stacji Wrocław Główny odjeżdżają składy dwóch przewoźników – Przewozy Regionalne oraz Koleje Dolnośląskie. Pociągi jeżdżą średnio co dwie godziny, a bilet normalny kosztuje około 25 zł. Podróż trwa 1,5 godziny, a wysiąść należy na stacji Boguszów-Gorce. Wyszukiwarka połączeń kolejowych jest dostępna tutaj: https://rozklad-pkp.pl/
Aby dotrzeć ze stacji PKP Boguszów-Gorce na początek szlaku zielonego, należy kierować się ulicą Racławicką, następnie ul. Henryka Sienkiewicza, przez plac Odrodzenia, kolejno ul. Janusza Kusocińskiego, aż do ul. Słodowej.
Szlak zielony
Najkrótszy szlak na Chełmiec pokrywa się z Drogą Krzyżową Górniczego Trudu, poświęconą pamięci górników pracujących w niegdyś w okolicznych kopalniach. Informuje o tym pamiątkowa, kamienna tablica stojąca na początku trasy. Kolejne kamienie na szlaku stanowią poszczególne stacje Drogi Krzyżowej.
Szlak zielony jest przyjemny i malowniczy, początkowo prowadzi przez pola, a następnie już lasem dociera się na szczyt. Trasa nie jest wymagająca i nie trzeba pokonywać stromych wzniesień, stanowi zatem idealny propozycję na wyprawę z dziećmi. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść rodzinnej eskapady są tablice edukacyjne umieszczone na trasie. Informują o poszczególnych gatunkach roślin i zwierząt żyjących na tamtejszym Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk Natura 2000.
Szczyt
Cała trasa, przy spacerowym tempie, zajmuje około godzinę. Po wejściu na szczyt góry, jako pierwszy rzuca się w oczy 45-metrowy krzyż milenijny, który jest uwieńczeniem Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego. Obszar przy krzyżu jest miejscem wielu uroczystości religijnych, a jego budowa została sfinansowana ze zbiórki wiernych.
Na szczycie znajduje się także Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy i niemal 70-metrowy maszt telekomunikacyjny. Tuż obok niego mieści się kamienna wieża widokowa. Wstęp na obiekt jest bezpłatny, ale trzeba pamiętać, iż wieża jest czynna w piątki, soboty i niedziele w godz. 10:00-18:00 w okresie od maja do października.
Teren między krzyżem a wieżą widokową jest również zagospodarowany. Mieszczą się tu liczne ławeczki, zadaszenie, miejsce na ognisko, a także kosze na śmieci. Można zatem zorganizować sobie mały piknik i upiec kiełbaski.
Chełmiec w Koronie Gór Polskich?
Z górą wiąże się pewna pomyłka. Zgodnie z dawnymi pomiarami wysokości, uwzględniającymi wieżę widokową, Chełmiec mierzył 869 m n.p.m, w wyniku czego uznawano go za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, a jednocześnie wliczano go do Korony Gór Polskich. Po jakimś czasie, naukowcy przeprowadzili kolejne pomiary, a wysokość została skorygowana do 850 m n.p.m. Wtedy okazało się, iż wyższa o 3 metry jest góra Borowa i to ona stanowi najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Chełmiec został więc wyeliminowany z listy Korony Gór Polskich, jego miejsce zajęła Borowa.