„Casting” u Mentzena. Dziś Nawrocki, w sobotę Trzaskowski. Kogo poprze polityk Konfederacji?

1 dzień temu
Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki przyjęli zaproszenie Sławomira Mentzena do rozmów (Fot. FB)

Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki przyjęli zaproszenie do rozmów, jakie pod ich adresem skierował Sławomir Mentzen. Pierwsza z nich odbędzie się już dziś, druga w sobotę. Gra idzie o wysoką stawkę, bowiem od ich wyników, polityk Konfederacji, który w I turze wyborów uzyskał blisko 3 mln głosów, uzależnia poparcie jednego z kandydatów w II turze wyborów, zaplanowanych na 1 czerwca.

„Zapraszam obydwu kandydatów: Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego na rozmowę do mnie na kanale YT. Podczas rozmowy poproszę o podpisanie deklaracji zgodnej z oczekiwaniami moich wyborców. Z chęcią się z wami spotkam, oczywiście z każdym osobna i zadam wam sporo pytań po to, żeby moi wyborcy dowiedzieli się trochę więcej od was. Nie ma lepszego sposobu na przekonanie do siebie moich wyborców, niż pojawienie się w moich mediach społecznościowych” – napisał po I turze wyborów na portalu X Sławomir Mentzen, na którego w niedzielę zagłosowało blisko 3 mln osób (14,81 proc. głosów – 3. miejsce)

Deklaracja Mentzena zawiera 8 punktów, które jak sam zasugerował, mogą podlegać negocjacjom:

  1. Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi Polakom istniejące podatki, składki i opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne dla Polaków.
  2. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego.
  3. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów zgodnych z polską Konstytucją.
  4. Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
  5. Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
  6. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni.
  7. Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej.
  8. Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebrania Polsce prawa weta.

„Przyjmuję zaproszenie i jestem gotowy do podpisania tych propozycji” – jako pierwszy zadeklarował Karol Nawrocki.

Rozmowa z Karolem Nawrockim odbędzie się na moim YT w ten czwartek (22 maja – przyp. red.) o godzinie 13:00 – poinformował chwilę później Mentzen.

Trzaskowski też na tak

– Widziałem te postulaty. Rozumiem, iż są to kwestie ważne dla Sławomira Mentzena, a przede wszystkim dla jego wyborców. Spokojnie, mamy jeszcze 11 dni, aby ustosunkować się do tych wszystkich kwestii, które są ważne dla polityków Lewicy, dla pana marszałka, również dla zwolenników Mentzena – przyznał z kolei Rafał Trzaskowski, podkreślając, iż „z wieloma z tych postulatów się zgadza”. Ostatecznie kandydat Koalicji Obywatelskiej także przystał na rozmowę z Mentzenem.

„Sobota (24 maja – przyp. red.) godz. 19:00. Umówieni!” – napisała Wioletta Paprocka, szefowa sztabu Rafała Trzaskowskiego na portalu X, podając dalej wpis Rafała Trzaskowskiego z nagraniem, w którym odpowiada na zaproszenie Mentzena.

„Rafał Trzaskowski jak mówi, iż coś zrobi, to zrobi. Nie trzeba mu codziennie przypominać ;). Rozmowa z Rafałem Trzaskowskim na moim kanale w sobotę o 19. Zapraszam!” – zareagował Mentzen.

– Mój konkurent, Karol Nawrocki zapowiedział, iż podpisze deklarację, którą Sławomir Mentzen przygotował. Ja nie wiem, co oni w PiS-ie mają z tym podpisywaniem gwałtownie i w ciemno. Już jednego takiego prezydenta mamy. W związku z tym, panie Sławomirze, ja nie gwarantuję panu, iż cokolwiek podpiszę ale gwarantuję, iż porozmawiamy szczerze – dodał Rafał Trzaskowski we wtorek podczas spotkania w Sosnowcu.

Rozmowy z Karolem Nawrockim (22 maja – godz. 13) i Rafałem Trzaskowskim (24 maja – godz. 19) będzie można zobaczyć na kanale Sławomira Mentzena na YouTube.

OFICJALNE WYNIKI I TURY WYBORÓW PREZYDENCKICH (DANE PKW)

  • Rafał Trzaskowski – 31,36 proc. (6 147 743 głosy)
  • Karol Nawrocki – 29,54 proc. (5 790 762 głosy)
  • Sławomir Mentzen – 14,80 proc. (2 902 287 głosów)
  • Grzegorz Braun – 6,34 proc. (1 242 892 głosy)
  • Szymon Hołownia – 4,99 proc. (978 893 głosy)
  • Adrian Zandberg – 4,86 proc. (952 821 głosów)
  • Magdalena Biejat – 4,23 proc. (829 345 głosów)
  • Krzysztof Stanowski – 1,24 proc. (243 467 głosów)
  • Joanna Senyszyn – 1,09 proc. (214 195 głosów)
  • Marek Jakubiak – 0,77 proc. (150 696 głosów)
  • Artur Bartoszewicz – 0,49 proc. (95 636 głosów)
  • Maciej Maciak – 0,19 proc. (36 371 głosów)
  • Marek Woch – 0,09 proc. (18 338 głosów)
Debata przed II turą wyborów prezydenckich w piątek. Jak będzie wyglądać?
Idź do oryginalnego materiału