Burzliwa Sesja Rady Miejskiej w Sokółce: Wotum Zaufania dla „Pustego Krzesła”?

4 dni temu

Sokólska Rada Miejska ponownie stanęła w obliczu kontrowersji podczas sesji poświęconej udzieleniu wotum zaufania i absolutorium. Dyskusja, która zdominowała obrady, dotyczyła nieobecności Ewy Kulikowskiej, zawieszonej w obowiązkach burmistrz, która od ponad roku jest jedną z kilkunastu osób podejrzanych w sprawie korupcyjnej.

Na początku sesji, radny Tomasz Tolko zawnioskował o zdjęcie z porządku obrad punktów dotyczących wotum zaufania i absolutorium, argumentując, iż udzielanie ich w sytuacji, gdy burmistrz była aktywna jedynie przez 13 dni obecnej kadencji, jest bezcelowe.

„Pani Ewa Kulikowska była burmistrzem w tej kadencji 13 dni. Od roku jest zawieszona. I co, mamy dać wotum zaufania? To urzędnicy podjęli jej obowiązki. Część z nich dała radę, inni nie wytrzymali. Komu mamy dzisiaj udzielić wotum? Pustemu krzesłu?” – dopytywał retorycznie radny Tolko, podkreślając absurdalność sytuacji.

Mimo jego apelu, wniosek o zdjęcie punktów nie przeszedł. Za jego poparciem głosowało tylko 6 osób, podczas gdy 14 było przeciw.


Rok pod zastępstwem: Praca Urzędników doceniona

Wobec zawieszenia Ewy Kulikowskiej, funkcję burmistrza pełni jej zastępca, Adam Kowalczuk, decyzją wojewody podlaskiego. To właśnie on zabrał głos podczas dyskusji nad wotum zaufania, podkreślając, iż miniony rok był czasem wytężonej pracy wszystkich urzędników na rzecz gminy, i to ich zaangażowanie zasługuje na uznanie.

„Rok 2024 był czasem intensywnej pracy na rzecz rozwoju naszej gminy. Kontynuowano modernizację i budowę dróg gminnych, realizowano projekty związane z rozbudową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, prowadzono prace remontowe i modernizacyjne w placówkach edukacyjnych. Aktywnie zabiegaliśmy też o fundusze unijne i krajowe, dzięki czemu mogliśmy realizować różne inwestycje” – wyliczał Kowalczuk, przedstawiając obraz efektywnego zarządzania gminą mimo trudności.

Decyzja Rady: Wotum Zaufania i Absolutorium przyjęte

Ostatecznie, mimo początkowych kontrowersji, uchwała w sprawie udzielenia wotum zaufania burmistrzowi Sokółki została przyjęta. Za jej przyjęciem zagłosowało 13 radnych, 5 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Podobnie przebiegło głosowanie w sprawie absolutorium. Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku burmistrz Sokółki nie otrzymała zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu gminy za rok 2023.

Idź do oryginalnego materiału