Burmistrzowie chcą, by rząd Ontario rozwiązał problem z bezdomnymi

bejsment.com 2 godzin temu

Burmistrzowie największych miast w Ontario zwrócili się do władz prowincji z apelem o ponowne rozpatrzenie przepisów dotyczących zdrowia psychicznego oraz o rozważenie rozszerzenia obowiązkowego leczenia osób żyjących na ulicach i uzależnionych od narkotyków.

Organizacja zrzeszająca burmistrzów 29 miast o populacji powyżej 100 tysięcy mieszkańców zaznacza, iż nie zajęła jednoznacznego stanowiska w kwestii leczenia bez zgody danych osób, ale chce rozpocząć rozmowy z władzami. Podkreślają, iż od czasów pandemii COVID-19 liczba osób bezdomnych w całym Ontario znacząco wzrosła.

W całej prowincji pojawiło się wiele obozowisk, a koszty wynajmu i kupna mieszkań wzrosły. Jednocześnie coraz więcej osób umiera z powodu przedawkowania toksycznych substancji. Burmistrzowie domagają się szybkiej reakcji zarówno od władz prowincji, jak i rządu federalnego. W zeszłym roku w Ontario z powodu opioidów zmarło prawie 2600 osób, co oznacza wzrost o 50% w porównaniu do 2019 roku, z fentanylem na czele jako głównym zagrożeniem.

Josh Morgan, burmistrz London podkreśla, iż w prowincji brakuje odpowiednich ośrodków, które mogłyby pomóc wszystkim potrzebującym. Apeluje o pilne działania rządu w obliczu tego kryzysu. Burmistrzowie wzywają do przeglądu i aktualizacji ustaw związanych z przymusowym leczeniem zdrowia psychicznego, z uwzględnieniem obecnych realiów i konsultacji z ekspertami.

Minister zdrowia Sylvia Jones i jej zastępca Michael Tibollo nie wykluczają rozszerzenia przymusowego leczenia, choć preferują rozwiązania oparte na dobrowolności. Prowincja zapowiada też zmiany, w tym zamknięcie niektórych nadzorowanych miejsc konsumpcji substancji w pobliżu szkół i przedszkoli oraz utworzenie nowych ośrodków leczenia. Planowane są również inwestycje w jednostki mieszkalne dla osób potrzebujących.

Zmiany te budzą sprzeciw wśród organizacji wspierających osoby bezdomne oraz pracowników służby zdrowia. Burmistrz Barrie Alex Nuttall apeluje do prowincji o wprowadzenie obowiązkowego leczenia i wyraża zadowolenie z tego, iż inni burmistrzowie mają podobne stanowiska.

Otwarta konsumpcja narkotyków i obozowiska stały się palącym problemem, dlatego burmistrzowie chcą, by władze prowincji i federalne zaangażowały się w rozwiązywanie problemu. Wzywają do rozbudowy programów leczenia i reform systemu prawnego, które umożliwiałyby kierowanie sprawców drobnych przestępstw na leczenie, zamiast do więzienia. Oczekują także, iż rząd federalny zrealizuje swoje zobowiązania finansowe wobec gmin w ramach krajowej strategii wobec obozowisk.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału