Budowa instalacji biometanowych. Polski koncern planuje wykorzystać 0,24 mld mł biometanu rocznie do 2035 roku

6 godzin temu
Czas1 min

ORLEN zawarł strategiczne porozumienie z Krajową Grupą Spożywczą (KGS) dotyczące rozwoju produkcji biometanu z wykorzystaniem odpadów rolniczych i poprodukcyjnych. kooperacja obejmuje identyfikację lokalizacji pod instalacje biometanowe, produkcję i dystrybucję paliwa oraz zabezpieczenie areałów do nawożenia pofermentem pochodzącym z biogazowni rolniczych.

Pierwszym etapem współpracy będzie analiza gruntów należących do KGS pod kątem budowy instalacji do produkcji biometanu, choć spółki nie wykluczają innych lokalizacji. Partnerzy będą również współpracować przy pozyskaniu wymaganych zgód administracyjnych i certyfikatów potwierdzających pochodzenie wytworzonego paliwa.

„Produkcja biometanu to idealny przykład gospodarki cyrkularnej, gdzie odpad staje się paliwem i przynosi realne korzyści na poziomie gospodarki nie tylko lokalnej, ale również krajowej. Biometan, stanowiący niskoemisyjną alternatywę dla gazu ziemnego, odgrywa istotną rolę w procesie transformacji energetycznej, przyczyniając się między innymi do dekarbonizacji transportu” – podkreśla Grzegorz Bujnowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Handlu Gazem ORLEN.

Grupa ORLEN planuje wykorzystać do 2035 roku 0,24 miliarda metrów sześciennych biometanu rocznie na realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego. Cel ten ma zostać osiągnięty przez budowę własnych instalacji biometanowych, joint venture oraz zakup biometanu w ramach umów off take.

Koncern już realizuje konkretne inwestycje w tym obszarze. Poprzez spółkę PGNiG BioEvolution buduje w Głąbowie w województwie warmińsko-mazurskim pierwszą w Polsce biometanownię z modułem bioLNG, która umożliwi produkcję ponad 7 milionów metrów sześciennych biometanu rocznie. Dodatkowo ORLEN posiada 3 biogazownie w gminach Konopnica w województwie łódzkim, Buczek w województwie kujawsko-pomorskim oraz w miejscowości Wojny-Wawrzyńce w województwie podlaskim.

„Inwestycja w biogaz i biometan to naturalny kierunek rozwoju, wpisujący się w nasze dążenie do innowacyjności i zrównoważonego rozwoju. Zaplecze logistyczne i dostęp do strumieni surowcowych pozwalają zamieniać odpady poprodukcyjne w czystą energię. W partnerstwie z ORLENEM przyspieszamy zieloną transformację całego łańcucha rolno-spożywczego” – zaznacza Olga Adamkiewicz, Członek Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej.

KGS jako największy państwowy podmiot w sektorze rolno-spożywczym w Polsce dysponuje znacznym potencjałem w zakresie substratów oraz gruntów rolnych w różnych lokalizacjach kraju, które gwarantują wykorzystanie pofermentu na cele nawozowe.

Rozwój produkcji biometanu stanowi najważniejszy element transformacji energetycznej Polski, łącząc bezpieczeństwo energetyczne z zasadami gospodarki cyrkularnej. Biometan może zastąpić gaz ziemny w wielu zastosowaniach, od ogrzewania po transport, jednocześnie wykorzystując odpady organiczne, które wcześniej stanowiły obciążenie dla środowiska. Tego typu partnerstwa między sektorami energetycznym i spożywczym pokazują, jak różne branże mogą współpracować w kierunku dekarbonizacji gospodarki i osiągnięcia celów klimatycznych.

Idź do oryginalnego materiału