B.Ratter: Nie dlatego zajęliśmy się dziećmi, iż dzieci mogą cokolwiek zrobić same....
B.Ratter: Nie dlatego zajęliśmy się dziećmi, iż dzieci mogą cokolwiek zrobić same....
data:13 maja 2024 Redaktor: Redakcja
Nie dlatego zajęliśmy się dziećmi, iż dzieci mogą cokolwiek zrobić same, ale dlatego, iż one rewolucjonizują całe swoje otoczenie. Ruch młodzieży na całym świecie jest przedwiośniem światowej rewolucji i jej podstawą – o ofensywie komunistów na młodzież zdefiniowaną przez Zinowiewa - Apfelbauma w 1925 roku pisał Henryk Glass.
Minęło 100 lat i jesteśmy tego świadkami. Dzieci i młodzież rewolucjonizują całe swoje otoczenie sterowani przez współczesnych marksistowskich rewolucjonistów używających tych samych frazesów co Komintern w 1925 roku. Ofensywę prowadzą rewolucjoniści Unii Europejskiej sterowani przez zastępców Zinowiewa – Apfelbauma.
(Zinowiew: ,,Komintern Mołodioźi i jego zadaczi". 1925).
Henryk Glass : Szerokie koła młodzieży starają się komuniści pozyskiwać hasłami obrony wolności i pokoju. Te „prawa młodego pokolenia" i „interes młodzieży” - to frazesy ciągle się powtarzające w odezwach, rozrzucanych wśród polskiej młodzieży akademickiej na wyższych uczelniach oraz wśród młodzieży robotniczej i chłopskiej. Szerokie koła młodzieży starają się komuniści pozyskiwać hasłami obrony wolności i pokoju.
Henryk Glass w każdym zeszycie pisma Walka z bolszewizmem ogłasza dokumenty, daje wskazówki, jak zwalczać ofensywę agentów na Polskę. Pismo nasze jest treściwym biuletynem antykomunistycznym, w którym każdy dziennikarz, działacz społeczny, polityk, sędzia, adwokat, policjant etc. znajdzie obfity materiał dokumentów, dający możność zorientowania się w planach wrogów Rzeczypospolitej.
Największym sprzymierzeńcem agentów bolszewicko-komunistycznych w Polsce jest: bierność obywatel i brak świadomości, czym jest bolszewizm. Poznajcie wroga! (Walka z bolszewizmem Henryk Glass)
I wtedy byli aktywni, którzy tak jak zatroskani przedstawiciele Ruchu Obrony Szkoły składają władzom memoriały. Argumenty mają takie same jak w 1929 roku. Czy mają takie poparcie świadomego społeczeństwa jak w 1929 roku składający Memoriał?
Dnia 29 grudnia 1927 r. udała się do P. Ministra W. R. i O. P. delegacja złożona z przedstawicieli szeregu organizacji społecznych, która wręczyła Ministrowi memoriał następującej treści:
Panie Ministrze!
„Niżej podpisane organizacje w głębokiej trosce o rozwój zdrowych moralnie i fizycznie młodych pokoleń w Polsce, posiadając niezbite dowody, dotyczące szerzenia agitacji bolszewicko-komunistycznej wśród dzieci i młodzieży, pozwalają sobie przedstawić Panu Ministrowi materiały, z których wynika:
1.że Międzynarodówka uważa dziś propagandę wśród dzieci i młodzieży za najważniejsze zadanie, od powodzenia którego zależy zwycięstwo komunizmu na świecie
2.że rozwój komunizmu wśród dzieci i młodzieży idzie daleko prędzej, niż wśród ludzi dorosłych, a stąd jest szczególnie groźny;
3.że dąży on do zniweczenia wszystkiego, co stanowić może silę i ostoję społeczeństwa, narodu i państwa, a więc wiarę, miłości kraju, uczuć obywatelskich, rodziny i wszelkich zasad etycznych, zaszczepiają w zamian nieposzanowanie prawa i wszelkiego autorytetu, nienawiść i gotowość do każdej zbrodni;
4.że destrukcyjna propaganda prowadzona jest nie tylko wśród starszej młodzieży, ale i wśród dzieci od lat 6-ciu i
5.że równoległe do tej akcji prowadzi się agitację wywrotową wśród nauczycielstwa, wyzyskując w ten sposób autorytet szkoły na zgubę młodzieży i plamiąc szczytną pracę nauczyciela-wychowawcy.
Powyższe fakty potwierdza obserwacja i analiza stosunków w Polsce. Jako bezpośredni załącznik do niniejszego memoriału, pozwalamy sobie przesłać Panu Ministrowi krótkie zestawienie załączonych materiałów, z pewnymi wynikającymi z ich treści wnioskami, a jako głębsze uzasadnienie słuszności naszych twierdzeń - szereg samych materiałów.
Mamy zaszczyt prosić Pana Ministra o łaskawe zapoznanie z niemi Panów Kuratorów Okręgów Szkolnych, Kierowników i Kierowniczek Szkół. Dla ujednostajnienia metod postępowania i pogłębienia świadomości potrzeby walki z propagandą wywrotową wśród młodzieży, wskazanym byłoby opracowanie odpowiedniej instrukcji dla kierowników szkół, rozwinięcie bacznej obserwacji na terenie szkolnym i bezwzględne usuwanie komunistyczne hasła szerzących jednostek z szeregów zarówno młodzieży szkolnej, jak i ciał pedagogicznych.
Jesteśmy głęboko przeświadczeni, iż Pan Minister, mając w rozporządzeniu swym środki działania i drogi informacji, sięgające o wiele dalej, niż te, jakimi może rozporządzać społeczeństwo, zechce na poruszoną przez nas sprawę, jako dotyczącą dziedziny życia, Jego pieczy powierzonej, jak najpilniejszą zwrócić uwagę i stosowne kroki zarządzić.
Współdziałanie Rządu ze społeczeństwem, zawsze konieczne, staje się palącym postulatem chwili. Bylibyśmy obowiązani Panu Ministrowi, gdyby ze względu na żywe zaniepokojenie opinii publicznej sprawą wywrotowej akcji wśród młodzieży, zechciał polecić zawiadomić nas, czy i w jakiej mierze prośba nasza uwzględnioną została". Memoriał podpisały organizacje współdziałające w zwalczaniu komunizmu wśród młodzieży.
Zjednoczenie Polskich Stowarzyszeń Rzeczypospolitej,
Związek Towarzystw Gimn. „Sokół“ w Polsce,
Zjednoczenie Zrzeszeń Rodzicielskich w Polsce,
Liga Obrony Moralności Publicznej,
Rada Opieki Moralnej nad Młodzieżą w wieku szkolnym przy Wydziale Oświaty i Kultury Magistratu m. st. Warszawy,
Koło Księży Prefektów Archidyecezji Warszawskiej,
Towarzystwo Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych,
Stowarzyszenie Chrzęść-Naród. Nauczycielstwa Szkół Powszechnych,
Rada Narodowa Polek, Narodowa Organizacja Kobiet, Koło Polek, Chrzęść. Towarzystwo Ochrony Kobiet, Koło Pracy Kobiet, Polskie Stowarzyszenie Młodych Kobiet,Koło Młodych Ziemianek,
Związek Narodowy Polskiej Młodzieży Akademickiej (Naczelny Komitet Akademicki), Młodzież Wszechpolska -Związek Akademicki -Koło Warszawskie,
Stowarzyszenie Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”, Katolicka Młodzież Narodowa.
Delegacja złożyła Panu Ministrowi obfity zbiór dokumentów i materiałów orientacyjnych, udowadniających słuszność stanowiska wyrażonego w memoriale. Organizacje podpisane pod memoriałem zwracają się do wszystkich organizacji polskich w całej Rzeczypospolitej z apelem o zgłaszanie dalszych podpisów pod memoriałem, a to celem zsolidaryzowania się w walce o dusze dziatwy i młodzieży polskiej. Zgłoszenia nadsyłać można pod adresem redakcji „Walki z bolszewizmem” , Warszawa, Widok 5 m. 1.
Henryk Glass w zeszycie nr 6 rok 1937.
Bożena Ratter