Apel o ekologiczną postawę 1 listopada na cmentarzach

2 godzin temu

W dniu Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) licznie odwiedzane są cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami, zapalić znicze i wspominać tych, których już z nami nie ma.

Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna i społeczna Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze wydały apel “Szacunek dla zmarłych i natury”, który zachęca do bardziej odpowiedzialnych wyborów podczas obchodów Wszystkich Świętych.

Symboliczny znicz i żywe kwiaty

Celem inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwu, iż pamięć o zmarłych można wyrazić w sposób ekologiczny, ograniczając ilość odpadów i dbając o porządek na cmentarzach.

Autorzy apelu zachęcają do postawienia jednego symbolicznego szklanego znicza wykonanego własnoręcznie z wosku pszczelego lub sojowego w ceramicznej podstawce.

Jako alternatywę dla chryzantem w plastikowych doniczkach zaproponowano naturalne wiązanki.

“Plastikowe ozdoby gwałtownie stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada” – zwrócili uwagę sygnatariusze apelu.

Segregacja odpadów również na cmentarzu

Przypomnieli również o segregacji śmieci na cmentarzu. Zaapelowali, aby zaoszczędzone dzięki bardziej ekologicznym wyborom pieniądze przeznaczyć na fundacje chroniącą stare cmentarze, na lokalne hospicjum lub inną organizację dobroczynną.

“Pamiętajmy, iż dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie liczba przedmiotów na ich grobach” – wskazali autorzy apelu.

Drugie życie zniczy

Warto pamiętać, iż na wielu cmentarzach w Polsce znajdują się punkty, w których można wziąć lub zostawić do ponownego użycia znicze – niepotrzebne, ale w dobrym stanie. Zapobiega to marnowaniu przedmiotów oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze i zatroszczyć się o środowisko. Liczba zniczodzielni sukcesywnie rośnie.

Idź do oryginalnego materiału