W lipcu br. zaapelowaliśmy do sześciu Ministerstw o zwiększenie działań na rzecz dostępności danych z obszarów takich, jak energetyka, górnictwo, gospodarka wodna, mieszkalnictwo i rynek nieruchomości, zdrowie oraz podatki. Dziś, przy wsparciu ekspertów z organizacji partnerskich, rozwijamy nasz apel skupiając się przede wszystkim na wątkach energetyczno-klimatycznych.
Dlaczego działamy na rzecz otwartości danych?
Misją Fundacji Instrat jest wspieranie debaty i polityk publicznych danymi i badaniami, działając na rzecz sprawiedliwej, zielonej i cyfrowej gospodarki. Jesteśmy zdania, iż brak wystarczającego dostępu do danych, które mogłyby być ponownie wykorzystane, to straty dla obywateli, gospodarki i państwa.
Jako kraj członkowski UE jesteśmy zobowiązani do wdrożenia i stosowania szeregu unijnych aktów prawnych mających za zadanie poprawić interoperacyjność i przepływ danych pomiędzy różnymi interesariuszami (biznesem, obywatelami, administracją publiczną). Jednak regulacje takie, jak Akt w sprawie zarządzania danymi (DGA), Akt ws. Danych, Akt w sprawie Interoperacyjnej Europy czy miękkie środki, jak chociażby Europejski Kodeks Praktyk Statystycznych nie są w pełni respektowane bądź ich wdrożenie ulega znacznym opóźnieniom. Tym samym sami przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, niezależni eksperci, instytucje, firmy, czy zwykli obywatele dalej mierzą się z ograniczonym bądź utrudnionym dostępem do ważnych dla nich informacji. Problem ten wynika m.in. z:
- Nieodpowiednich, uniemożliwiających sprawną analizę sposobów publikacji danych (pliki pdf, skany tabel etc.);
- Braku dialogu i zrozumienia potrzeb użytkowników danych;
- Celowo spowalnianych procesów publikacyjnych danych i późniejsza sprzedaż danych, które powinny być dostępne nieodpłatnie;
- Braku zgodności udostępnianych danych ze Standardami Otwartości Danych.
Nowe obszary
W nowym apelu, ze wsparciem ekspertów z innych organizacji, skupiliśmy się na kwestiach dostępności danych w obszarach takich, jak górnictwo, energetyka, gospodarka wodna, gospodarka leśna, rolnictwo, gospodarka obiegu zamkniętego. Wierzymy, iż w dobie kryzysu klimatycznego dane, które mają szczególne znaczenie dla transformacji energetycznej i ochrony środowiska powinny być łatwo dostępne, powszechne i możliwe do ponownego wykorzystania. Dlatego wraz z wskazanymi poniżej ekspertami apelujemy do poszczególnych resortów, aby wzięły pod lupę problematykę zarządzania danymi z domen takich, jak:
Energetyka – partner wspierający:
- Instytut Reform – Aleksander Śniegocki
Górnictwo – partner wspierający:
- Bartłomiej Derski, WysokieNapięcie.pl
Gospodarka wodna – partnerzy wspierający:
- Zespół Greenpeace
- Pracownia na rzecz Wszystkich Istot – Katarzyna Wiekiera
Gospodarka leśna – partnerzy wspierający
- Zespół Greenpeace
- Pracownia na rzecz Wszystkich Istot – Augustyn Mikos
- Dataforest – Jędrzej Niklas
Rolnictwo – partner wspierający
- Instytut Zielonej Gospodarki – Adrianna Wrona
Gospodarka Obiegu Zamkniętego – partner wspierający
- Niezależna ekspertka – Antonina Konarzewska
- Stowarzyszenie Zero Waste – Joanna Kądziołka
Z treścią listów otwartych oraz załączników, można zapoznać się poniżej:
Każdy z załączników opisuje wyzwania, problemy i nasze postulaty w kwestii otwartości danych w konkretnych obszarach.