– Dymarki z biegiem czasu zmieniają się, ewoluują, bo zmienia się także nasze życie, korzystamy z nowoczesnych technologii, budujemy nowe obiekty, by uatrakcyjnić naszą miejscowość – powiedział burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior.
Najstarsza w regionie impreza plenerowa rozpocznie się w piątek (9 sierpnia). To trzydniowe święto muzyki, kultury i historii, które organizowane jest po raz 56.
Gość Radia Kielce dodał, iż w ostatnich latach zmienił się przede wszystkim teren wokół piecowiska, gdzie tradycyjnie odbywa się wydarzenie.
– Powstało Muzeum Hutnictwa Starożytnego, piękny, wkomponowany w otoczenie obiekt oraz Park Legend o wyjątkowej architekturze, oba chętnie odwiedzane przez turystów. Są plany na budowę kolejnych obiektów. W tej chwili remontujemy Centrum Kulturowo-Archeologiczne. Jest nowe zadaszenie nad piecowiskiem głównym. Powstanie też miejsce biesiadne dla odwiedzających – dodał burmistrz.
Jak zaznaczył Andrzej Gąsior – już pierwszy dzień Dymarek, piątek, będzie obfitował w wiele atrakcji.
– Po oficjalnym otwarciu nastąpi przemarsz z pochodniami zrekonstruowanych wojsk rzymskich i Barbarzyńców razem z turystami i mieszkańcami, a dodatkowo również pokaz laserowy, po odpaleniu pieca dymarskiego, kiedy wszyscy dotrą na teren Centrum Kulturowo-Archeologicznego. I koncert Marka Piekarczyka. To postać, której głos słyszą odwiedzający Park Legend – powiedział.
Clou wydarzenia są pokazy archeologiczne oraz prezentacje dawnego życia Rzymian i Barbarzyńców.
– Oczywiście najważniejsze są pokazy dymarskie, wytopu żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat, które odbywać się będą w sobotę i niedzielę. O godz. 16.00 nastąpi rozbicie pieca dymarskiego, a potem omówienie procesu metalurgicznego przez naukowców krakowskiej AGH i UJK – mówił.
Andrzej Gąsior dodał, iż będzie także dysputa o przebiegu Dymarek w Nowej Słupi. Rozpocznie się w sobotę (10 sierpnia) o godz. 18.00.
Tytuły pokazów intrygują: „W sercu pieca”, „Dobrze naoliwiona maszyna”, „Starcie cywilizacji”, „Nie tylko toga”, „Krew i piach”. Będą to prezentacje życia w starożytności, dawnych rzemiosł, sztuki, a choćby mody.
Burmistrz Nowej Słupi zaznaczył jednak, iż Dymarki, to nie tylko pokazy życia sprzed dwóch tysięcy lat, ale także koncerty oraz prezentacje współczesnych artystów i rzemieślników. Scena ludowa powstała w Parku Legend i pozostanie tam na stałe. W trakcie Dymarek organizowane będą także przeróżne konkursy.
W piątek wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, natomiast w sobotę i niedzielę trzeba zakupić bilety. Gwiazdą sobotniego koncertu będzie zespół Zakopower, natomiast w niedzielę na scenie w Nowej Słupi wystąpi grupa Pectus.