Amazon ogłosił uruchomienie farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach, inaugurując tym samym swoją pierwszą inwestycję w odnawialne źródła energii w Polsce. To najważniejszy element szerszej strategii firmy zmierzającej do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.
Projekt w Miłkowicach jest częścią portfolio czterech inwestycji w odnawialne źródła energii, które Amazon realizuje w Polsce. Łącznie mają one dostarczyć ponad 140 megawatów mocy bezemisyjnej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 100 000 polskich gospodarstw domowych.
Pozostałe projekty obejmują elektrownie wiatrowe w Jastrowiu i Okonku oraz instalację fotowoltaiczną na dachu centrum logistycznego w Świebodzinie. Według danych Bloomberg NEF, w 2024 roku Amazon był największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej w Polsce.
Globalne cele i lokalne korzyści
Sławomir Płonka, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej, podkreśla znaczenie projektu: „Rozpoczęcie działalności farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest kamieniem milowym dla zrównoważonej działalności Amazon w Polsce”.
Inwestycje Amazon w OZE nie tylko wspierają transformację energetyczną Polski, ale także przynoszą korzyści lokalnym społecznościom poprzez tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy. Firma osiągnęła swój globalny cel zasilania działalności w 100% energią odnawialną już w 2023 roku, siedem lat przed planowanym terminem.
Dodatkowe inicjatywy zrównoważonego rozwoju
Amazon rozszerza swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce również w innych obszarach. We wrześniu 2024 roku firma uruchomiła program Climate Pledge Friendly, oferujący ponad 65 000 produktów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, w 2025 roku planuje zainwestować około 3,8 mln złotych w projekt ochrony naturalnych ekosystemów w ramach funduszu Right Now Climate Fund.
Firma wprowadza także inicjatywy wspierające gospodarkę cyrkularną, w tym sklep „Napraw to sam” na platformie Amazon.pl, który zachęca klientów do wydłużania żywotności produktów poprzez ich naprawę i renowację.
Źródło informacji: Amazon