Co dalej z tamą w Cedzynie?

15 godzin temu
Zdjęcie: 09.02.2025. Cedzyna. Zalew / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Przesiąkanie wody przez łączenia płyt betonowych stanowiących czoło zapory zalewu w Cedzynie było główną przyczyną obniżenia poziomu wody. Decyzja została podjęta ze względów bezpieczeństwa. Ocena stanu technicznego obiektu została przeprowadzona w grudniu 2024 roku.

Jak informowaliśmy, lustro wody zostało obniżone o dwa metry i jest najniższe od 20 lat. W związku z tą sytuacją pod znakiem zapytania stoi korzystanie z akwenu w nadchodzącym sezonie turystycznym.

Wojciech Kozak dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, który zarządza akwenem w Cedzynie informuje, iż ekspertyzy zbiornika i zapory przeprowadzane były zgodnie z przepisami co pięć lat. Jak dodaje w 2019 roku stan techniczny obiektu oceniono jako dostateczny, a w latach 2021-2023 oraz w 2024 roku prowadzone były prace konserwacyjne. – Stwierdzono, iż przeprowadzone prace dylatacyjne mające na celu uszczelnienie przestrzeni między płytami betonowymi stanowiącymi czoło tamy nie przyniosły oczekiwanego efektu. Co za tym idzie woda wraz z piaskiem przemieszcza się i gromadzi w studzienkach. Taka długotrwała sytuacja może doprowadzić do rozsadzenia tamy. W związku z tym zastosowano czasowe rozwiązanie polegające na obniżeniu poziomu wody w akwenie – wyjaśnia.

Dyrektor zaznacza, iż ostatecznością jest remont generalny tamy, ale proces ten wraz ze sporządzeniem dokumentacji może potrwać choćby 5 lat. Jak dodaje, Wody Polskie będą szukać innego rozwiązania, które pozwoli na jak najszybsze umożliwienie korzystania ze zbiornika.

– Technologia cały czas się zmienia, dlatego będziemy szukać alternatywy dla opcji remontu całego obiektu. To co mogę zrobić na tę chwilę, to doprowadzić do powstania dokumentacji w trybie pilnym. Zależy mi na tym, aby przywrócić bezpieczeństwo tego obiektu i by mógł on służyć wypoczynkowi i rekreacji tak, jak to miało miejsce dotychczas – tłumaczy.

W ciągu najbliższych trzech tygodni prawdopodobnie będzie wiadomo, czy uda się znaleźć mniej kosztowne i czasochłonne rozwiązanie, niż remont generalny tamy. Wody Polskie wyceniły go na około 90 mln zł, ale w tej chwili dysponują jednie kwotą 3 mln zł, która wystarczy na pokrycie kosztów dokumentacji projektowej.


ZDJĘCIA

Tama jest uszkodzona. Co z sezonem na Cedzynie?

2025-02-09



Idź do oryginalnego materiału