Aleksandra Krzeszewska, nielegalna wiceprezydent? Z Legnicy śmieje się już cała Polska

pulslegnicy.pl 2 miesięcy temu

Kolejny w ostatnich dniach materiał dotyczący rządów Koalicji Obywatelskiej w legnickim wydaniu ukazał się właśnie na YouTube na profilu „PRZEKanał”. Dotyczy m.in. powołania na stanowisko wiceprezydent Legnicy Aleksandry Krzeszewskiej, która nie posiadała żadnego doświadczenia zawodowego. W materiale dowiedziono, iż prezydent Maciej Kupaj źle zinterpretował przepisy.

– Czy w Polsce można zostać wiceprezydentem średniej wielkości miasta bez wymaganego prawem doświadczenia? Przykład Aleksandry Krzeszewskiej pokazuje, iż jak najbardziej tak. Cudowne dziecko, a raczej już młoda gwiazdka Platformy czy kolejna wydmuszka bez doświadczenia? – pyta w czołówce programu redaktor Bartłomiej Graczak i udowadnia w dalszej części, iż naruszono prawo powierzając osobie bez doświadczenia tak poważne stanowisko.

Problem zauważyli kilka miesięcy temu radni klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Legnicy, którzy złożyli w tej sprawie interpelację.

„PRZEkanał” zapytał o to samą zainteresowaną, ale odpowiedzi się nie doczekał. Murem za podwładną i partyjną koleżanką stoi natomiast prezydent Kupaj, który zapewnia, iż Krzeszewska spełnia wymogi ustawowe i odwołuje się do rządowego rozporządzenia z października 2021 roku.

– Skróciłem staż pracy, wymagany na stanowisku – napisał włodarz miasta w odpowiedzi na interpelacje radnych PiS. Tym ostatnim zabrakło wiedzy, albo wytrwałości w drążeniu tematu i sprawę odpuścili. Doprowadziła ją do końca redakcja „PRZEkanału”.

– Pracownikowi samorządowemu może być skrócony, w uzasadnionych przypadkach, staż pracy wymagany na tym stanowisku z wyłączeniem stanowisk dla których wymagany staż pracy określają odrębne przepisy oraz art. 5. ust. 2. i art. 6. ust. 4., pkt 1. ustawy – cytuje zapisy rozporządzenia redaktor Bartłomiej Graczak i sięga do ustawy o pracownikach samorządowych.

W art. 6., pkt. 4.1. stwierdza się, że:

4. Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być osoba, która spełnia wymagania określone w ust. 1 i ust. 3 pkt. 2. i 3. oraz dodatkowo:

1) posiada co najmniej trzyletni staż pracy lub wykonywała przez co najmniej 3 lata działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku;.

W materiale „PRZEKanału” sporo miejsca poświęcono także m.in. roli wiceministra aktywów Roberta Kropiwnickiego państwowych w obsadzaniu stanowisk w KGHM i nagradzaniu „zasłużonych dziennikarzy”.

Idź do oryginalnego materiału