6 projektów, 56 GWh mocy i 91 mln ton mniej CO₂
Unijna inicjatywa ma na celu nie tylko rozwój przemysłu bateryjnego, ale też redukcję emisji i poprawę konkurencyjności sektora motoryzacyjnego. Projekty zostaną zrealizowane we Francji, Niemczech, Szwecji i Polsce, a ich łączna moc produkcyjna wyniesie ok. 56 GWh rocznie.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych i zrównoważonych metod produkcji, szacuje się, iż przez pierwsze 10 lat działania ograniczą emisję gazów cieplarnianych o łącznie 91 mln ton CO₂ ekwiwalentnego.
Polska na liście: LG Energy Solution z projektem 46inEU
Projekt 46inEU – Powering the Future – 46 Cylinders, Infinite Possibilities in Europe, realizowany w Polsce przez LG Energy Solution, to jedyny zwycięski wniosek złożony przez kraj Europy Środkowo-Wschodniej. Firma planuje rozwój nowoczesnej linii produkcyjnej cylindrycznych ogniw bateryjnych typu 46, uznawanych za jedne z najbardziej wydajnych w branży.
Inwestycje strategiczne wspierające europejską suwerenność technologiczną
Dotacje pochodzą z dochodów systemu EU ETS i są elementem większego planu – do 3 mld euro ma wesprzeć budowę odpornego łańcucha wartości baterii w Europie. Wybrane projekty zostały ocenione przez niezależnych ekspertów m.in. pod kątem innowacyjności, potencjału redukcji emisji, dojrzałości technicznej, możliwości replikacji i wkładu w bezpieczeństwo dostaw surowców i technologii.
Wybrane projekty:
- ACCEPT (Francja, ACC)
- AGATHE (Francja, Verkor)
- CF3_at_Scale (Niemcy, Cellforce Group)
- NOVO One (Szwecja, NOVO Energy)
- WGF2G (Niemcy, Leclanche)
- 46inEU (Polska, LG Energy Solution)
Podpisanie umów jeszcze w III kwartale 2025
Projekty otrzymają wsparcie zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i operacyjnym – część środków może być wypłacona jeszcze przed uruchomieniem produkcji. Podpisanie umów grantowych z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) planowane jest na trzeci kwartał 2025 roku.
Dodatkowo, projekty o wysokim potencjale, ale niższej dojrzałości technicznej mogą liczyć na pomoc rozwojową ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Zobacz również:- Komisja Europejska wprowadza nowe zasady pomocy: aż 200 mln euro na czysty przemysł
- Komisja Europejska wybrała 13 projektów strategicznych poza UE. Europa chce zmniejszyć zależność od importu surowców
- Unijne cele efektywności energetycznej na 2030 rok zagrożone. „Luka wielkości Belgii” – alarmuje Komisja
Źródło: Komisja Europejska