800 plus. Pojawia się nowy warunek. Nie wszyscy rodzice dostaną świadczenie

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl


800 plus, czyli najważniejsze rządowe świadczenie dla rodziców wychowujących dzieci poniżej osiemnastego roku życia jest przyznawane wszystkim, bez względu na dochody. Od września ma się pojawić jedno "ale". Chodzi wypełnienie obowiązku szkolnego.
800 plus to potoczna nazwa świadczenia z programu "Rodzina 800+", które jest rządowym wsparciem dla rodziców wychowujących małoletnie dzieci. Do tej pory środki przyznawane były na każde dziecko, które nie ukończyło osiemnastu lat, bez względu na realizowanie obowiązku szkolnego. Teraz, od 1 września 2024 roku zasady te mają się nieco zmienić.
REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


800 plus. Kiedy kolejne wnioski?
Świadczenie 800 plus to co miesiąc zastrzyk środków do domowego budżetu. Rodzice muszą pamiętać o złożeniu stosownego wniosku raz w roku i pieniądze wpływają im na konto bez dodatkowych warunków. Wniosek o wypłatę świadczenia wychowawczego 800 plus składa się drogą elektroniczną, wykorzystując do tego: platformę PUE ZUS, aplikację mobilną mZUS, portal informacyjno-usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Najlepiej robić to do 30 kwietnia, bo wtedy jest gwarancja, iż pieniądze będą wpływać na konto bez opóźnień i konieczności wyrównań. Świeżo upieczeni rodzice mają czas na złożenie wniosków przez trzy miesiące od dnia narodzin ich pociechy.


800 plus. Od września zmiany
Zmiany dotyczą dzieci z Ukrainy, które nie chodzą do szkoły. "Zaprosimy te dzieci do polskiej szkoły. Od 1 września będzie je obowiązywał obowiązek szkolny, będą chodziły do polskich szkół. Co więcej, obowiązek szkolny będzie połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus" - powiedziała podczas jednej z konferencji wiceministra edukacji Joanna Mucha. Zmianę wprowadzono nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.


800 plus. Nowe warunki dla dzieci z Ukrainy
800 plus zgodnie z nowymi zasadami będzie przysługiwało na dzieci, które spełniają jeden z tych warunków:


spełniają obowiązek szkolny;
spełniają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówka);
spełniają obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
Idź do oryginalnego materiału