80 lat temu, w Auschwitz II-Birkenau, miała miejsce tragedia romskich więźniów. Dziś, w Dniu Pamięci Sinti i Romów, przypominamy o tej straszliwej nocy i zobowiązujemy się do walki z dyskryminacją i nienawiścią.
80. Rocznica Likwidacji Zigeunerfamilienlager – Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów
Wstęp
W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz II-Birkenau, dokonano masowego mordu na około 4,3 tysiąca romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Byli to ostatni więźniowie odcinka BIIe, znanego jako Zigeunerfamilienlager – “Obóz rodzinny dla Cyganów”.
Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów
2 sierpnia, w rocznicę tej tragicznej nocy, obchodzimy Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. Jest to czas refleksji nad historią i kulturą romską oraz przypomnienie o konsekwencjach nienawiści i dyskryminacji.
Rocznice i Pamięć
W obchodach rocznicowych, które odbyły się przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti na terenie odcinka BIIe byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, wzięło udział około tysiąca osób, w tym Ocalali z Holokaustu, przedstawiciele władz państwowych i międzynarodowych, ambasadorowie, dyplomaci, politycy oraz przedstawiciele społeczności romskich i żydowskich.
Historie Ocalałych
Alma Klasing i Bolesław Rumanowski, ocalali z Auschwitz, podzielili się swoimi historiami przetrwania i przesłaniem do młodych ludzi, aby pamiętali o swojej tragicznej historii, ale jednocześnie patrzyli w przyszłość z ufnością, wiarą i optymizmem.
Znaczenie Edukacji
Roman Kwiatkowski, Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce, podkreślił, iż tylko poprzez pamięć i edukację możemy zbudować świat, w którym każdy człowiek, bez względu na pochodzenie, będzie traktowany z szacunkiem i godnością.
Przemówienia Władz
Wśród gości obecni byli m.in. Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos, Przewodnicząca Parlamentu Niemiec Bärbel Bas, Wicemarszałek Sejmu Litwy Žygimantas Pavilionis, dyrektor Yad Vashem Dani Dayan oraz przewodniczący IHRA w czasie brytyjskiej prezydencji Lord Eric Pickles.
Dodatkowe Informacje o Wydarzeniu
W dniu pamięci, uczestnicy zgromadzili się, aby wspólnie oddać hołd ofiarom i przypomnieć sobie o ciężarze historii. Wśród różnorodnych aktywności, które miały miejsce, znalazły się warsztaty edukacyjne, wystawy oraz prelekcje na temat historii i kultury romskiej. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać muzyki romskiej, która stanowiła tło dla refleksji i pamięci.
Podczas ceremonii, złożono wieńce i zapalono znicze przy pomniku upamiętniającym Romów i Sinti, co stanowiło symboliczny akt pamięci i solidarności. Wiele osób miało również okazję odwiedzić wystawę stałą w Muzeum Auschwitz, która przedstawia historię i kulturę Romów oraz ich doświadczenia podczas Holokaustu.
Źródło: Auschwitz.org / Fot. Wojciech Grabowski