160 popowodziowych inwestycji Wód Polskich za 75 mln zł

3 godzin temu

Do ważniejszych inwestycji realizowanych aktualnie przez RZGW we Wrocławiu należy przywrócenie przepustowości koryt oraz zabudowa wyrw brzegowych powstałych w wyniku powodzi na rzece Białej Lądeckiej oraz na potoku Morawka, a także realizacja robót związanych z naprawą oraz odbudową infrastruktury wodnej i inżynieryjnej na rzece Biała Głuchołaska.

Inwentaryzacja szkód powodziowych

Wody Polskie prowadzą także inwentaryzację szkód powodziowych. Określają też wstępny zakres prac niezbędnych do wykonania dla zabezpieczenia uszkodzeń popowodziowych na administrowanych ciekach oraz urządzeniach i obiektach hydrotechnicznych.

W tym wypadku priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w ramach podejmowanych działań Wody Polskie:

– odtwarzają koryta rzeczne, np. przez zasypywanie wyrw czy uzupełnianie ubytków skarp i dna cieków w miejscach stanowiących zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury,

– udrażniają koryta rzeczne oraz porządkują teren zbiorników, np. przez usuwanie zatorów i rumoszu, w miejscach gdzie spiętrzenie wód i podtopienia mogą stanowić uzasadnione zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury,

– zabezpieczają, kontrolują i naprawiają urządzenia wodne, np. naprawiają ubezpieczenia brzegowe i mury oporowe, odbudowują uszkodzone wały przeciwpowodziowe i międzywala czy przywracają zbiorniki przeciwpowodziowe do pełnej funkcjonalności.

Zniszczone rzeki i urządzenia wodne

Dodajmy, iż prace interwencyjne realizowane są na podstawie inwentaryzacji terenowej przeprowadzonej na całych odcinkach zniszczonych rzek, uszkodzonych urządzeniach wodnych, a także w ramach udrożniania koryt (na terenie podległym RZGW we Wrocławiu) lub punktowo (na terenie pod opieką RZGW w Gliwicach, który w mniejszym stopniu został doświadczony przez powódź.

Głównym celem powyższych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz ochrona strategicznej infrastruktury.

160 interwencyjnych przedsięwzięć

Ogółem PGW WP realizuje aktualnie ponad 160 zadań, a już zakończyły 18 zadań. Wartość wszystkich prac interwencyjnych wyznaczonych do realizacji w tym roku zamyka się w kwocie ponad 75 mln zł.

Priorytetem, jak podkreśla PGW WP jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia. Część interwencyjnych działań została już zakończona, a wraz z postępującą inwentaryzacją szkód planowane i wdrażane są kolejne prace.

Idź do oryginalnego materiału