15 maja – istotny termin wyborców

1 tydzień temu
Zdjęcie: 15 maja - ważny termin wyborców


Do 15 maja można złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwi zagłosowanie w wyborach prezydenckich w dowolnie wybranej obwodowej komisji wyborczej. W tym samym terminie można też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów prezydenckich, które odbędą się 18 maja, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Czas na złożenie wniosku o wydanie takiego zaświadczenia jest do 15 maja. Wniosek składa się w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem w dowolnie wybranym urzędzie gminy. Zaświadczenie wyborca odbiera osobiście albo przez pisemnie upoważnioną do tego osobę. W tym drugim wypadku wnioskujący musi sporządzić wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie.

Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: jedno o prawie do głosowania w wyborach 18 maja i drugie o takim prawie w dniu ponownego głosowania, czyli tzw. II tury wyborów, która jeżeli będzie konieczna odbędzie się 1 czerwca.

Jeśli wyborca zmienia miejsce pobytu po pierwszym głosowaniu a przed ponownym, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w tzw. II turze wyborów. Taki wniosek składa się wtedy w dowolnie wybranym urzędzie gminy do dnia 29 maja.

Również do 15 maja wyborcy mogą składać wnioski o zmianę miejsca głosowania w dniu wyborów prezydenckich. Dotyczy to osób przebywających czasowo poza miejscem swojego zamieszkania albo zameldowania, czy też osób, które nie są ujęte w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania, w którym podaje się: imię i nazwisko, obywatelstwo, swój numer PESEL, a także adres przebywania w dniu wyborów, można w formie papierowej lub elektronicznej.

Wniosek w formie papierowej z własnoręcznym podpisem składa się do urzędu gminy, na terenie której wyborca przebywa i chce głosować w wyborach prezydenckich w wybranej komisji obwodowej. Wniosek w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub osobistym, można złożyć przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Wnioski o zmianę miejsca głosowania mogą składać również: żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową albo odbywający ćwiczenia wojskowe; policjanci z jednostek skoszarowanych; funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby.

Jeśli wyborca zmieni miejsce głosowania, to zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym był wcześniej ujęty.

Wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsca głosowania, będzie ujęty w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).

W tej sytuacji, aby w II turze móc zagłosować w innej komisji obwodowej – także w miejscu swojego stałego zameldowania – wyborca musi otrzymać z dowolnie wybranego urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania lub do 29 maja złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. W tym wypadku wyborca również może złożyć wniosek w formie papierowej, jak i elektronicznie.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. W piątek 4 kwietnia minął czas na zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów przed tegorocznymi wyborami. Dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 11 kandydatów. To: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg.


Idź do oryginalnego materiału