Papież Franciszek do parlamentarzystów: „Odbudujcie ducha nadziei”

4 tygodni temu

Papież Franciszek wystąpił z orędziem do katolickich parlamentarzystów. Apel papieża skierowany był do uczestników corocznego spotkania International Catholic Legislator Network (ICLN). Na audiencji przyjęty został także reprezentujący Południowe Podlasie senator Grzegorz Bierecki.

ICLN działa od 2010 roku, skupiając liderów katolickich liderów, sprawujących urzędy publiczne. Coroczne spotkania i programy organizacji przyciągają ponad tysiąc polityków z całego świata. W audiencji papieskiej, poprzedzającej obrady ICLN przyjmowani są także parlamentarzyści nie będący członkami organizacji.

Wskazania Ewangelii

Kierowanie się wskazaniami Ewangelii to obowiązek i przywilej każdego katolika. Papież wezwał nas dzisiaj, byśmy zawsze o tym pamiętali. Wartości w życiu publicznym trzeba bronić, polscy parlamentarzyści wiedzą o tym przecież bardzo dobrze – powiedział nam senator Grzegorz Bierecki, który został przyjęty na papieskiej audiencji obok członków ICLN.

Papież Franciszek podkreślił, iż temat tegorocznego spotkania organizacji: „Świat w stanie wojny. Nieustanne kryzysy i konflikty – co to oznacza dla nas?” jest wyjątkowo aktualny. Panuje poczucie, iż trwająca w tej chwili „rozproszona trzecia wojna światowa” jest czymś nieuchronnym. Podważa to działania społeczności międzynarodowej na rzecz rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych.

Odpowiedź parlamentarzystów

Jaka powinna być odpowiedź parlamentarzystów kierujących się wskazaniami Ewangelii? Według Ojca świętego przede wszystkim nie można zobojętnieć na wojnę, przejść do porządku dziennego nad obrazami zbrodni i zniszczenia. Po drugie: należy wytrwale szukać dróg wiodących ku pokojowi, podejmować wysiłki na rzecz negocjacji, zapewniać pomoc humanitarną poszkodowanym. Papież apeluje, by parlamentarzyści i liderzy polityczni wykorzystywali tutaj swoje doświadczenia z rozwiązywaniu kryzysów istniejących w społecznościach, które reprezentują.

Na koniec, zapewniając was o mojej modlitwie i życząc owocnych obrad, pozwólcie mi zasugerować, iż ponad wszystko nasz nękany wojną świat powinien odbudować ducha nadziei, który pozwolił zbudować struktury współpracy na rzecz pokoju po zakończeniu II wojny światowej – powiedział w końcowej części swojego przemówienia Franciszek.

Idź do oryginalnego materiału