Powódź na Opolszczyźnie. Wsie odcięte od świata, ewakuacja kolejnych miejscowości

5 dni temu

Sytuacja na terenie województwa opolskiego przez cały czas jest trudna ze względu na spływ wód opadowych, powodujących gwałtowne wzrosty stanów wód, liczne podtopienia i zalania. Najwięcej negatywnych zdarzeń wystąpiło na terenie powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego.

W poniedziałek o godzinie 9 zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, związane z kryzysową sytuacją powodziową – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rząd rozważa wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Premier Donald Tusk, po niedzielnych konsultacjach z ministrami i odpowiednimi służbami, zlecił przygotowanie rozporządzenia w tej sprawie, które będzie omawiane na nadchodzącym spotkaniu.

Wysoki stan Odry w Opolu, nieprzejezdna część obwodnicy

W niedzielę około godziny 20.00 założono szandory na obwodnicy północnej przy Makro oraz ulicy Jagiełły. W wyniku tego zamknięto odcinek obwodnicy Opola od węzła Sobieskiego do ronda przy Makro. Pozostałe kierunki na tych skrzyżowaniach pozostały otwarte. Objazd poprowadzono przez ulice Budowlanych, Nysy Łużyckiej, Wrocławską oraz obwodnicę piastowską.

Stan Odry w Opolu w poniedziałek rano.
Fot. KMP Opole

Na ulicy Jagiełły wyłączono z ruchu odcinek między ul. Wolności a ul. Krzanowiecką. Objazd skierowano na obwodnicę Czarnowąsów.

Mieszkańcy dzielnicy Groszowice całą noc pracowali przy wałach nad Odrą, której stan przekroczył w tym miejscu 6 metrów.

Niespokojna noc w Nysie. Ewakuacja szpitala i brak wody

Nysa walczy z trudną sytuacją, spowodowaną gwałtownym wzrostem poziomu wód po zwiększeniu zrzutu wody z Jeziora Nyskiego do rzeki Nysy Kłodzkiej. Zalane są ulice miasta, a do problemu przyczyniły się nie tylko obfite opady, ale również konieczność odprowadzenia wody ze zbiornika retencyjnego. Powodem takiego działania było pęknięcie tamy w Stroniu Śląskim. Mieszkańcy Nysy przygotowują się na przejście fali kulminacyjnej.

W niedzielę późnym wieczorem kontynuowano ewakuację pacjentów szpitala w Nysie. Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego zadysponowało tam łącznie 17 ambulansów. Pacjenci zostali przetransportowani do innych szpitali, m.in. w Opolu, Krapkowicach oraz do szpitala w Strzelcach Opolskich.

Wodociągi i Kanalizacja ,,AKWA ” Sp z oo w Nysie poinformowało w poniedziałek rano, iż w związku z awarią sieci wodociągowej nastąpiła przerwa w dostawie wody na terenie Nysy.

Powiat prudnicki. Wsie odcięte komunikacyjnie, bez prądu i wody pitnej

Burgarbice, Sławniowice są niemal całkowicie zalane (dane z nocy z 15 na 16 września). Mieszkańcy informują, iż są odcięci od świata – bez prądu i wody.

Strażacy z Prudnika działali przez całą noc, interweniując w różnych częściach powiatu, szczególnie w miejscowościach Łąka Prudnicka i Moszczanka. Ich głównym zadaniem była ewakuacja mieszkańców zagrożonych terenów.

Obecnie strażacy pompują wodę z piwnicy przychodni lekarskiej w Prudniku. Planowana jest także kolejna próba ewakuacji osób w Dzierżysławicach, z którymi wcześniej udało się nawiązać kontakt głosowy, ale do których nie można było dotrzeć po zmroku. Teraz, po częściowym opadnięciu wody, istnieje szansa na skuteczne dotarcie do tych ludzi.

Ewakuacja miasta Brzeg. Sytuacja coraz trudniejsza

W niedzielę o godzinie 22.00 rozpoczęto ewakuację w Brzegu. Władze miasta ogłosiły ją ze względu na coraz trudniejszą sytuację, gwałtownie rosnący poziom Odry oraz niepokojące prognozy pogodowe.

Ewakuacja dotyczy mieszkańców terenów najbardziej zagrożonych zalaniem, w tym ulic takich jak Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka. Urząd miasta ostrzegał, iż sytuacja może się pogorszyć i apelował o natychmiastowe opuszczenie zagrożonych rejonów.

– Potrzebę odebrania zwierząt do sprawowania opieki do czasu ustabilizowania sytuacji powodziowej należy zgłaszać do personelu schroniska Przytul Psisko. Zwierzęta będą tam zaopiekowane do czasu ustąpienia następstw powodzi. Zgłoszenia potrzeby odebrania zwierząt pod numerem telefonu: 535 955 515 – podał Urząd Miasta w Brzegu.

Woda w Krapkowicach, zarwana droga w Żywocicach

Nieprzejezdna jest DK45 na wysokości miejscowości Żywocice. Starosta Krapkowicki przekazał, iż sytuacja na Osobłodze zaczyna się stabilizować, co pozwala oczekiwać dalszego spadku poziomu wody. Zalanie drogi krajowej DK45 było wynikiem nagłego spiętrzenia wód na skutek dużych ilości wody wpływających do Odry w okolicach Krapkowic i Żywocic.

Woda na DK45 zaczęła się cofać, a jej poziom spada w tempie 6,5 cm na godzinę. W Raciborzu-Miedoni fala kulminacyjna już przeszła, a w Racławicach odnotowano znaczący spadek poziomu wody, co przełoży się na poprawę sytuacji w Łowkowicach, Pietnej, Steblowie i Żywocicach.

DK 45 Żywocice

Mimo prognozy utrzymania poziomu Odry w Krapkowicach na 650 cm, możliwy jest jego wzrost choćby do 663 cm, co jednak wciąż pozostaje poniżej poziomu z 2010 roku. Zespół zarządzania kryzysowego postanowił ostrzec mieszkańców terenów dotkniętych powodzią w 2010, podejmując działania prewencyjne na wypadek zmian prognozy lub warunków pogodowych. Zniszczenia na DK45 są znaczne, dlatego przywrócenie pełnej przejezdności drogi będzie zależało od decyzji zarządcy i nadzoru budowlanego.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału