Decyzja Sądu Najwyższego: We wtorek (21 stycznia) Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 18 listopada o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Decyzję podjęto podczas niejawnego posiedzenia. Odrzucenie sprawozdania finansowego oznaczało, iż PiS mogło stracić prawo do subwencji na trzy lata.
REKLAMA
Uchwała PKW: 18 listopada Państwowa Komisja Wyborcza zadecydowała o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za cały 2023 rok. "Decyzja politycznych nominatów w PKW obecnej koalicji 13 grudnia pokazuje, iż planem rządzących jest eliminowanie jedynej realnej opozycji w Polsce poprzez bezprawne, administracyjne działania" - komentował tę decyzję rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. "Wiedzą, iż demokratycznie, uczciwie nie wygrają, dlatego łamią prawo i działają metodą faktów dokonanych. W sytuacji, jaka została stworzona, trudno mówić o uczciwych wyborach prezydenckich w Polsce" - dodał. Partia Jarosława Kaczyńskiego, korzystając z przysługującego jej prawa, zaskarżyła decyzję komisji do Sądu Najwyższego.
Zobacz wideo Błaszczak grozi rządowi po odrzuceniu sprawozdania PiS przez PKW
Sprawa poprzedniego sprawozdania: Przypomnijmy, to nie pierwsza zaskarżona przez PiS uchwała PKW. Instytucja kilka miesięcy wcześniej odrzuciła sprawozdanie komitetu PiS za wybory parlamentarne z października 2023 roku. Partia zaskarżyła tę decyzję do Sądu Najwyższego. Decyzja PKW została uchylona później przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. 30 grudnia ubiegłego roku PKW wydała uchwałę, w której z jednej strony wykonała postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, a z drugiej zaznaczyła, iż nie przesądza, czy Izba jest sądem.
Więcej o odrzuceniu sprawozdania PiS za wybory w 2023 roku przeczytasz w tekście: Pieniądze dla PiS. Będą dwie odpowiedzi PKW na wniosek ministra. Jedna z propozycji wzbudziła emocje
Źródło: IAR