ZUS wysłał do ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów specjalny wniosek podatkowy EPD-21.
Wniosek pozwala na wyższe wypłaty tzw. trzynastki i czternastki „na rękę”.
Złożenie wniosku sprawia, iż ZUS nie będzie pobierał zaliczek na podatek dochodowy od osób, które otrzymują emeryturę, rentę oraz dodatkowe roczne świadczenia (trzynastkę i czternastkę), aż do momentu, gdy suma ich dochodów z tych świadczeń przekroczy 30 tys. zł w danym roku. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty ZUS zacznie pobierać zaliczkę na podatek dochodowy, który wyniesie 12%.
Program jest szczególnie korzystny dla emerytów i rencistów, którzy pobierają niskie świadczenia i nie mają innych dochodów.
W takim przypadku, ZUS nie będzie potrącać podatku z trzynastki i czternastki, co skutkuje wyższą wypłatą „na rękę”. W takiej sytuacji, po zakończeniu roku podatkowego nie powstanie nadpłata podatku, co oznacza, iż osoby te nie będą musiały czekać na zwrot nadpłaconego podatku z urzędu skarbowego.
ZUS podkreśla, iż wniosek EPD-21 nie jest korzystny dla osób, których łączne dochody z różnych źródeł (np. wynagrodzenie za pracę czy inne świadczenia) przekraczają 30 tys. zł rocznie. W takich przypadkach złożenie wniosku może prowadzić do niedopłaty podatku po rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym, co może wiązać się z koniecznością zapłaty dodatkowego podatku.
Formularz EPD-21 został wysłany do osób, które w ubiegłym roku miały naliczany podatek tylko od trzynastej i czternastej emerytury.
ZUS zaznacza, iż decyzja o złożeniu wniosku należy do samego emeryta lub rencisty. Raz złożony wniosek obowiązuje przez kolejne lata, chyba iż osoba zdecyduje się go wycofać lub złoży inny wniosek podatkowy.